درمان ژنیکوماستی با لیزر (بزرگ شدن سینه مردان دراثر اختلال هورمونی)

0

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی تورم بافت پستان در پسران و مردان، ناشی از عدم تعادل هورمون استروژن و تستوسترون است. ژنیکوماستی می‌تواند بر روی یک یا هر دو سینه، و گاهی اوقات به صورت ناهموار اثر بگذارد. نوزادان، پسران تازه به بلوغ رسیده و مردان مسن ممکن است به علت تغییرات نرمال در سطوح هورمونی، دچار ژنیکوماستی شوند، اگرچه علل دیگری نیز وجود دارد .

حتما بخوانید:


برنامه غذایی بدنسازی و فیتنس


لاغری و رفع سلولیت بدون ورزش


لاغری موضعی با دستگاه التراسوند

عمل ساده درآوردن پیراهن در باشگاه یا در ساحل می‌تواند برای مردانی که با ژنیکوماستی یا سینه‌های بزرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، به سرعت به مشکلی بزرگ تبدیل شود. این امر منجر به عدم اعتماد به نفس در طول دوستی، احساس عدم جذابیت می‌شود. این مشکل می‌تواند در اثر بیماری‌ها، مصرف بعضی داروها و یا بر هم خوردن تعادل هورمونی ایجاد شود که به روش‌های جراحی و غیر جراحی قابل درمان است. کلوپ لاغرها با برخورداری از محیطی مناسب و مجهز می‌تواند در رفع این مشکل به مراجعان کمک کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری می‌توانید با شماره‌ 02188762832 تماس حاصل فرمایید.

به طور کلی، ژنیکوماستی یک مشکل جدی نیست، اما می‌تواند مقابله با آن سخت باشد. مردان و پسران دارای ژنیکوماستی گاهی در سینه خود درد دارند و ممکن است خجالت بکشند. ژنیکوماستی ممکن است به خودی خود برطرف شود. اگر همچنان ادامه یابد، ممکن است دارو یا جراحی کمک کننده باشد.

علائم


علائم--ژنیکوماستی

علائم و نشانه‌های ژنیکوماستی عبارتند از:

 • بافت غده سینه متورم
 • حساسیت سینه

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنم؟


در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تورم
 • درد
 • گرفتگی
 • ترشح از نوک سینه در یک یا هر دو سینه

حتما بخوانید: لاغری و کاهش وزن

چه عواملی سبب بزرگ شدن سینه مردان می‌شود؟


ژنیکوماستی باعث کاهش مقدار هورمون تستوسترون در مقایسه با استروژن می‌شود. علت این کاهش می‌تواند شرایطی باشد که اثرات تستوسترون را خنثی می‌کند یا کاهش می‌دهد یا وضعیتی که میزان استروژن شما را افزایش می‌دهد. چندین عامل از جمله موارد زیر ممکن است تعادل هورمون را بر هم بزند.

تغییرات هورمونی طبیعی

هورمون‌های تستوسترون و استروژن رشد و حفظ ویژگی‌های جنسی هم در مردان و هم زنان را کنترل می‌کنند. تستوسترون صفات مردانه مانند توده عضلانی و موهای بدن را کنترل می‌کند. استروژن صفات زنانه از جمله رشد سینه‌ها را کنترل می‌کند. اکثر مردم استروژن را به عنوان یک هورمون انحصاری زنانه تصور می کنند، اما مردان نیز آن را تولید می‌کنند، گرچه به طور معمول در مقادیر کمتری تولید می‌شود. با این حال، سطوح استروژن مردانه که بیش از حد بالا است و یا با سطح تستوسترون تعادل ندارد، می‌تواند باعث ژنیکوماستی شود.

 • ژنیکوماستی در نوزادان: بیش از نیمی از نوزادان پسر به علت اثرات استروژن مادر خود با سینه‌های بزرگ متولد می‌شوند. به طور کلی، بافت سینه متورم در طی دو تا سه هفته پس از تولد، از بین می رود.
 • ژنیکوماستی در دوران بلوغ: ژنیکوماستی ناشی از تغییر هورمون در دوران بلوغ نسبتا شایع است. در اغلب موارد، بافت سینه متورم در طی شش ماه تا دو سال بدون درمان برطرف می‌شود.
 • ژنیکوماستی در مردان: شیوع ژنیکوماستی دوباره در سنین ۵۰ تا ۶۹ سالگی بیشتر می‌شود. حداقل ۱ نفر از هر ۴ مرد در این گروه سنی تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

داروها

برخی از داروها می‌تواند موجب ژنیکوماستی شوند. این داروها عبارتند از:

 • ضد آندروژن‌ها برای درمان بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات و برخی از شرایط دیگر استفاده می‌شوند. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از: فلوتامید، فیناستراید (پروسکار، پروپشیا) و اسپیرونولاکتون (آلداکتون).
 • استروئید‌های آنابولیک و آندروژن‌ها.
 • داروهای ایدز، ژنیکوماستی می‌تواند در مردان دارای HIV مثبت که در حال دریافت یک رژیم درمانی به نام درمان بسیار فعال ضد رتروویروسی (هارت) هستند، ایجاد شود. افاویرنز (ساستیوا) به طور بیشتر از دیگر داروهای ایدز با ژنیکوماستی همراه است.
 • داروهای ضد اضطراب مانند دیازپام (والیوم)
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای
 • آنتی بیوتیک‌ها
 • داروهای آفت مانند سایمتیدین (تاگامت HB)
 • درمان سرطان (شیمی درمانی)
 • داروهای قلب مانند دیگوکسین (لانوکسین) و مسدود کننده‌های کانال کلسیم
 • داروهای حرکت معده مانند متوکلوپرامید (رگلان)

داروهای خیابانی و الکل

موادی که می‌تواند باعث ژنیکوماستی شود عبارتند از:

 • الکل
 • آمفتامین‌ها
 • ماری جوانا
 • هروئین
 • متادون

بیمار‌‌ی‌ها

بیماری‌های مختلف می‌توانند با تاثیر بر تعادل طبیعی هورمون‌ها باعث ژنیکوماستی شوند. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • هیپوگنادیسم: هر یک از بیماری‌هایی که تولید نرمال تستوسترون را مختل کند، مانند سندرم کلینفلتر یا نارسایی هیپوفیز، می‌تواند به ژنیکوماستی منجر شود.
 • بالا رفتن سن: تغییرات هورمونی که با پیر شدن طبیعی رخ می‌دهد می‌تواند موجب بروز ژنیکوماستی، به خصوص در مردان دارای اضافه وزن شود.
 • تومورها: بعضی از تومورها، مانند تومورهایی که در بیضه‌ها، غده لنفاوی یا غده هیپوفیز هستند، می‌توانند هورمون‌هایی تولید کنند که تعادل هورمون مردانه و زنانه را تغییر دهند.
 • پرکاری تیروئید: در این بیماری، غده تیروئید هورمون تیروکسین بیش از حد تولید می‌کند.
 • نارسایی کلیه: حدود نیمی از افرادی که به طور منظم تحت درمان با همودیالیز قرار می‌گیرند، به علت تغییرات هورمونی دچار ژنیکوماستی می‌شوند.
 • نارسایی کبدی و سیروز: نوسانات هورمونی مربوط به مشکلات کبدی و همچنین داروهایی که برای سیروز مصرف می‎شوند، با ژنیکوماستی همراه است.
 • سوء تغذیه و گرسنگی: هنگامی که بدن شما از تغذیه مناسب محروم می‌شود، سطح تستوسترون کاهش می‌یابد، اما سطوح استروژن ثابت باقی می‌ماند و باعث عدم تعادل هورمونی می‌شود. ژنیکوماستی همچنین می‌تواند در صورت ادامه تغذیه نرمال مجدد رخ دهد.

محصولات گیاهی

روغن‌های گیاهی مانند درخت چای یا اسطوخدوس، که در شامپوها، صابون‌ها یا لوسیون‌ها استفاد است.

حتما بخوانید: نکاتی برای لاغر کردن

تشخیص


پزشک شما درمورد تاریخچه پزشکی و دارویی شما و بیماری‌های موجود در خانواده شما سوالاتی خواهد پرسید. پزشک همچنین یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد که ممکن است شامل ارزیابی دقیق بافت سینه، شکم و اندام‌های تناسلی شما باشد. آزمایش‌های اولیه برای تعیین علت ژنیکوماستی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش خون
 • ماموگرام

بسته به نتایج آزمایش اولیه شما ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتری داشته باشید، از جمله:

 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • سونوگرافی بیضه‌ها
 • بیوپسی بافت

بیماری‌هایی که علائم مشابه ایجاد می‌کند


پزشک شما می‌خواهد مطمئن شود که تورم سینه شما به دلیل ژنیکوماستی است و مشکل دیگری وجود ندارد. سایر بیماری‌هایی که می‌توانند علل مشابهی را ایجاد کند عبارتند از:

 • بافت چربی سینه: برخی از مردان و پسران دارای چربی قفسه سینه هستند که شبیه ژنیکوماستی می‌باشد. این وضعیت ژنیکوماستی کاذب (شبه ژنیکوماستی) نامیده می‌شود و با ژنیکوماستی یکی نیست.
 • سرطان پستان: این وضعیت در مردان معمول نیست، اما می‌تواند رخ دهد. بزرگ شدن یک سینه یا حضور یک غده سفت باعث افزایش نگرانی در مورد سرطان سینه مردان می‌شود.
 • آبسه پستان (ماستیت): این وضعیت یک عفونت در بافت پستان می‌باشد.

درمان‌های بزرگ شدن سینه در مردان


درمان‌های-بزرگ-شدن-سینه-در-مردان

در بعضی موارد، رفع ریشه علت ژنیکوماستی، بهترین راه حل است. در سایر موارد رفع علائم، موثرترین روش درمان برای بزرگ شدن سینه در مردان است. در هر صورت، کار با یک متخصص ژنیکوماستی می‌تواند به مردانی که به دنبال رهایی از این شرایط بدون جراحی هستند کمک کند تا چربی زیر پوست را بردارند. درمان ژنیکوماستی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

کرم‌ها

چقدر خوب است که درمان همین قدر ساده باشد. درمان‌های غیر تهاجمی که به راحتی در اینترنت قابل دسترسی هستند، و نیازی به هیچ گونه کمک و یا تجهیزاتی برای اعمال ندارند و می‌توانند در هر مکان و هر زمان استفاده شوند، راه حل ایده آلی به نظر می‌رسد. اما اگر چه کرم‌ها همواره حاوی مواد لازم برای کمک به حرکت بافت چربی هستند، منصفانه است بگوییم که نتایج دچار آشفتگی شده اند و به استثنای تغییرات گسترده در شیوه زندگی، به ندرت مشکل به خودی خود از بین می‌رود.

ورزش

عرق کردن به طور مرتب راه حل این مشکل است. اگر از ابتدا در بهترین اندام برای شروع نباشید، با یک برنامه کم اثر، مانند تمرین‌های شنا یا بیضی شکل شروع کنید. سپس می‌توانید به یک روال روزانه هوازی ادامه دهید تا ضربان قلب بالا رود و بدن و ذهن شما برای یک شیوه زندگی فعال آماده شود. یک برنامه منظم قایقرانی به طور خاص چربی قفسه سینه را هدف قرار نمی‌دهد، اما بالا تنه را متناسب می‌کند. در نهایت، می‌توانید یک دوره وزن آزاد را شروع کنید که می‌تواند به تعادل عضله شما کمک کند و باقی مانده سینه‌ها را تغییر دهد.

لیپوساکشن

این درمان بدون درد (که معمولا حداقل است) و خطر (همچنین حداقل) جراحی و نیاز به بیهوشی عمومی انجام می‌شود. رسوبات چربی ناخواسته مایع شده و با استفاده از یک فرایند مکش پایه‌ای از بدن تخلیه می‌شود که می‌تواند در طی یک پیاده روی روزانه بیرون انجام می‌شود. ساده‌تر از رفتن زیر چاقوی جراحی، و کمی گرانتر از کرم‌ها و قرص‌ها، درمان لیپوساکشن است که می‌تواند در صورت عدم نیاز به تخلیه مقادیر زیاد چربی، راه حل خوبی برای شما باشد.

رژیم غذایی

سینه انسان‌ها عمدتا از لیپید (اصطلاح پزشکی برای چربی) تشکیل شده است، بنابراین کاهش مصرف چربی شما اولین اقدام لازم برای شماست. مصرف یک رژیم غذایی کم چربی به بدن شما امکان می‌دهد که چربی را به انرژی تبدیل کند، کالری اضافی را بسوزاند و مسیر رسیدن به تناسب اندام و شکل معمول بدن را آغاز نماید. بر اساس توصیه بی بی سی، در صورت مصرف الکل بیش از حد، مصرف مواد مخدر یا آمفتامین و استفاده از استروئیدها، سینه‌ها می‌توانند بزرگتر نیز شوند. بنابراین، همان طور که ممکن است سخت باشد، بهترین راه این است که از این موارد دور بمانیم.

قرص‌ها

از ان‌ جا که قرص‌ها راحتی به شکل قابل بلع به جریان خون منتقل می‌شوند، اطمینان حاصل کنید که از هر محصولی که حاوی مواد نگهدارنده یا افزودنی است اجتناب کنید. عجیب نیست که قرص‌ها در حال حاضر محبوب ترین شکل درمان‌های غیر تهاجمی ژنیکوماستی هستند. با توجه به اختلاف هزینه با جراحی، نتایج می‌تواند خیلی کندتر حاصل شوند، و در نتیجه ممکن است ادامه این روند را مشکل نماید. راهکار کلیدی در اینجا انتخاب محصول مناسب، مصرف آن در کنار یک سبک زندگی سالم و ادامه دادن آن می‌باشد.

ماستکتومی

نکته مهم و آشکار این روش نتیجه فوری است. یک روز شما سینه‌های بزرگ دارید، و روز بعد اگر به طور کامل برداشته نشوند، به طور قابل توجهی کوچک می‌شوند. این عملیات سریع و ساده و همراه با یک زمان بهبودی کوتاه است و به طور فزاینده‌ای در بین مردانی که به دنبال راه حل سریعی هستند، مورد استقبال قرار گرفته است. با این حال، بسته به شرایط شما، روش‌ها به صورت گسترده‌ای هزینه‌بر هستند و شما باید برای هر گونه جای زخم و خطرات ناشی از عفونت آماده باشید.

درمان ژنیکوماستی لزوما با ژنیکوماستی همراه نیست

نکته مهم در مورد گزینه‌های درمانی غیر جراحی برای ژنیکوماستی این است که این درمان‌ها با دوره بهبودی و یا خطرات مرتبط با جراحی همراه نیستند، در حالی که به مردانی که به آن‌ها نیاز دارند، کمک می‌کنند. رسوبات چربی در قفسه سینه که از ویژگی‌های ژنیکوماستی می‌باشد، می‌تواند از طریق درمان جایگزینی هورمون به منظور رفع علل زمینه‌ای، مورد درمان قرار گیرد. رژیم غذایی و ورزش نیز راه حل‌های قدرتمندی را ارائه می‌دهند، هرچند که هیچ یک از این‌ها راه حل‌های کاملی نیستند زیرا ممکن است هدف قرار دادن اثرات آنها امکان پذیر نباشد. درمان لیزر، سلولیت مرتبط با ژنیکوماستی را درمان می‌کند و می‌تواند ظاهر سینه را بهبود بخشد، با این حال کول اسکالپینگ یا کرایولیپولیز بهترین گزینه درمان غیر جراحی برای مردانی است که می‌خواهند بزرگی سینه‌های خود را برطرف کنند. کول اسکالپینگ سلول‌های چربی در نواحی هدف را منجمد می‌کند. در آن زمان چربی می‌تواند دوباره به بدن جذب شود. بنابراین، در طول دوره برنامه درمانی، مردان می‌توانند به طور دائم ژنیکوماستی را برطرف کنند. در نهایت، توجه داشته باشید که ژنیکوماستی هر ساله هزاران مرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از آنجا که مردان تمایلی به صحبت کردن در مورد این مشکل ندارند، اغلب فقط با نادیده گرفتن مشکل با اثرات روحی آن به زندگی ادامه می‌دهند. دستیابی به درمان نور امیدی را ایجاد می‌کند، به ویژه برای مردانی که با بزرگی سینه مواجه هستند.

حتما بخوانید: لاغری با لیپوماتیک

عوامل خطر


عوامل خطر برای ژنیکوماستی عبارتند از:

 • بلوغ
 • سن بالاتر
 • استفاده از استروئید‌های آنابولیک یا آندروژن‌ها برای افزایش عملکرد ورزشی
 • بیماری‌های خاص ، از جمله بیماری‌های کبدی و کلیه، بیماری تیروئید، تومورهای فعال هورمونی و سندرم کلینفلتر

آیا متقاضی کوچک کردن سینه هستم؟


مهمترین سؤالی که باید از خود بپرسید این است: آیا این وضعیت هم از نظر روان شناختی و هم جسمی شما را ناراحت می‌کند؟ اگر پاسخ مثبت باشد، شما باید جراحی را در نظر بگیرید و شروع به جمع آوری اطلاعاتی کنید که در تصمیم گیری هوشمندانه در هنگام مشاوره با یک جراح پلاستیک خبره که در این نوع جراحی تجربه دارد، به شما کمک کند، اطلاعات را از وب سایت‌ها و ارجاعات دریافت کنید.

 آیا برای جراحی ژنیکوماستی خیلی کم سن و سال هستم؟


به طور کلی توصیه می‌کنیم تا سن ۱۸ سالگی صبر کنید. شرایطی وجود دارد که فرد باید آن‌ها را پیش از آن در نظر بگیرد. به همین دلیل باید با جراح پلاستیک مشورت کنید.

چگونه باید برای جراحی آماده شم؟


قبل از جراحی باید دستورالعمل‌های دقیق را از مطب جراح خود دریافت کنید. تست قبل از عمل اجباری است. شما باید داروهایی مانند رقیق کننده‌های خون، آسپرین، آدویل، ویتامین E و داروهای گیاهی مانند سنت جانز ورت و گینکو بیلوبا را متوقف کنید. هشت ساعت قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید. در روز جراحی لباس راحتی که تنگ و یا آزاردهنده نباشد بپوشید. از یک شخص مسئولیت پذیر بخواهید شما را تا مطب دکتر و پس از آن به خانه همراهی می‌کند.

عوارض


ژنیکوماستی چند عارضه فیزیکی دارد، اما می‌تواند مشکلات روانی و احساسی ناشی از ظاهر را ایجاد کند.

پیشگیری


عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانید کنترل کنید تا خطر ابتلا به ژنیکوماستی را کاهش دهید:

 • از داروهای غیر قانونی استفاده نکنید. نمونه‌هایی از آن شامل استروئید‌ها و آندروژن‌ها، آمفتامین، هروئین و ماری جوانا هستند.
 • داروهای خود را بررسی کنید. اگر از داروهایی استفاده می‌کنید که مسبب ژنیکوماستی شناخته می‌شوند، از پزشک خود بپرسید آیا گزینه‌های دیگری وجود دارد یا خیر.

در ادامه بخوانید: درمان چاقی ارثی و ژنتیک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.