رفع غبغب با ورزش و روش‌های جراحی (کایبلا،کول مینی و لیپوساکشن)

0

رفع-غبغب-با-ورزش-و-روش‌های-جراحی

هم مردان و هم زنان از ظاهر ناخوشایند غبغب (که از لحاظ پزشکی به لایه چربی ساب منتال شناخته می‌شود) بیزارند. بنابراین بسیاری از بیماران ما هر کاری که ممکن است برای کاهش یا از بین بردن غبغب مفید باشد، از ورزش‌های صورت یا فک، به منظور محکم کردن ناحیه زیر چانه، تا روش‌های جراحی را امتحان کرده‌اند. خوشبختانه راه‌هایی برای رهایی از غبغب با و بدون جراحی وجود دارد.

غبغب از طریق تجمع چربی بیش از حد و افتادگی پوست روی گردن درست زیر چانه ایجاد می‌شود که موجب ظهور ناحیه چاقی می‌شود که به غبغب شناخته می‌شود. این وضعیت می‌تواند ناشی از چاقی، ژنتیک یا پیری باشد. دلیل آن هر چه باشد، ناحیه غبغب، ظاهر صورت شما و اعتماد به نفس‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. داشتن غبغب زیبایی چهره را از بین می‌برد اما در بسیاری از موارد نمی‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد بلکه تنها می‌توان با روش‌های مختلف از جمله کاهش وزن، و‌رزش و جراحی آن را از بین برد. دکتر مهام به عنوان متخصص لاغری و تناسب اندام می‌تواند در رفع غبغب به انواع روش‌ها شما را راهنمایی کند و در رسیدن شما به چهره دلخواهتان همراه شما باشد. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌ 02188762832 تماس حاصل فرمایید.

آیا می‌توان غبغب را با ورزش برطرف کرد؟


بله و خیر. به همان دلیل که نمی‌توانید میزان چربی را به صورت نقطه‌ای کاهش دهید، ورزش‌هایی وجود ندارد که بتواند عضلات گردن را سفت و افتادگی پوست را برطرف کند. اما از آن جا که غبغب اساسا یک بسته چربی گرم است، تاکتیک بهتر برای تمرکز بر کاهش چربی کلی این است که قدرت فوق العاده چربی سوزی بدن خود را فعال کنید. ورزش‌های غبغب می‌توانند به شما کمک کنند تا عضلات صورت و فک را سفت کنید، پوست را در امتداد خط فک محکم نمایید و از چربی اضافی رهایی یابید تا غبغب برطرف شود. در حالی که از دست دادن وزن اغلب می‌تواند نقش موثری در از بین بردن غبغب داشته باشد، همه افرادی که غبغب دارند، دچار اضافه وزن نیستند، گاهی اوقات، داشتن غبغب ژنتیکی است. دلیل غبغب هر چه باشد، این ورزش‌ها می‌تواند به کاهش اندازه و بهبود ظاهر آن کمک کند.

لیفت چانه

لیفت چانه، عضلات فک، گردن و گلو را کشش می‌دهد و محکم می‌کند. برای انجام لیفت چانه، این مراحل ساده را دنبال کنید:

 • به گونه ای بایستید یا بنشینید که ستون فقراتتان صاف باشد.
 • سر خود را به عقب خم کنید تا به سمت سقف نگاه کنید.
 • لب‌هایتان را محکم به هم فشار دهید، مثل اینکه می‌خواهید سقف را ببوسید.

در طول انجام این تمرین سعی کنید هیچ یک از عضلات دیگر صورت را درگیر نکنید، فقط از لب‌هایتان استفاده کنید. لب‌های خود را در یک حالت جمع و چروک برای پنج شماره نگه دارید و سپس آزاد کنید. تمرین را ۵ تا ۱۰ بار پشت سر هم تکرار کنید.

حتما بخوانید: لاغری با ورزش

رول گردن

رول گردن نه تنها عضلات فک، گلو و گردن شما را محکم می‌کند و کشش می‌دهد، بلکه تنش را از شانه‌هایتان آزاد می‌کند و می‌تواند درد گردن و شانه را کاهش دهد. این مراحل را برای انجام رول گردن به عنوان تمرین برای غبغب انجام دهید:

 • به گونه‌ای بایستید یا بنشینید که ستون فقراتتان صاف باشد.
 • در حالی که عمل دم انجام می‌دهید، به آرامی سر خود را به سمت یک طرف بچرخانید تا چانه تان شانه را لمس کند. باید به یک طرف نگاه کنید.
 • در حالی که عمل بازدم انجام می‌دهید، به آرامی سر خود را پایین بیاورید تا چانه‌تان بر روی قفسه سینه شما قرار بگیرد. به یاد داشته باشید که ستون فقراتتان را صاف نگه دارید و شانه‌هایتان فراخ باشد.
 • در حالی که عمل دم انجام می‌دهید، به آرامی سر خود را بالا بیاورید تا چانه‌تان شانه دیگر را لمس کند. شما باید به طرف دیگر نگاه کنید.
 • رول کامل گردن را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

رهاسازی فک

تمرینات رهاسازی فک عضلات صورت شما را محکم می‌کند و کشش می‌دهد. تمرین آزادسازی فک را به صورت زیر انجام دهید:

 • به گونه‌ای بایستید یا بنشینید که ستون فقراتتان صاف باشد.
 • عمیقا از طریق بینی نفس بکشید، آهسته بازدم انجام دهید، در حالی که لب‌های خود را محکم به هم فشار می‌دهید، صدا تولید کنید. در حالی که در حال دم و بازدم هستید، فک خود را مانند عمل جویدن تکان دهید.
 • هنگامی که بازدم شما به پایان رسید، دهان خود را تا آنجا که ممکن است باز کنید. عمل دم انجام دهید و از طریق دهان باز خود با صدای قابل شنیدن “آاا” بازدم انجام دهید. نوک زبان خود را به آرامی پشت دندان‌های پایین خود بگذارید تا به آرام شدن فک کمک کند.
 • هر دو مرحله از این تمرین را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

ورزش 

پلاتیسما عضله بزرگی است که از خط فک تا شانه کشیده شده است. ورزش دادن به آن کمک می‌کند تا چانه و گلویتان را سفت کنید. برای تقویت و محکم کردن پلاتیسما، این مراحل را دنبال کنید.

 • به گونه‌ای بایستید یا بنشینید که ستون فقراتتان صاف باشد.
 • لب‌های خود را به دندان‌های‌تان بچسبانید و گوشه‌های دهانتان را به سمت پایین بچرخانید.
 • کمی دهان خود را باز کنید و ماهیچه‌های فک خود را فعال نمایید. لب‌های خود را روی دندان‌هایتان محکم فشار دهید و گوشه‌های دهانتان پایین بیاید. تاندون‌های روی گردن‌تان باید برجسته شود.
 • فک پایین خود را ۵ تا ۱۰ بار بالا و پایین ببرید.
 • این تمرین را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید تا عضله پلاتیسما را محکم نمایید.

چگونه در قسمت صورت وزن از دست دهید


روش‌های مختلفی برای لاغر کردن صورت و رفع غبغب وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به رژیم غذایی لاغری صورت اشاره کرد که در این رژیم لازم است از سبزیجات و میوه‌هایی با فیبر بالا مانند سیب استفاده کنید چرا که فیبر موجود در میوه‌ها و سبزیجات مانع از تحلیل رفتن ماهیچه‌های صورت می‌شود و در صورت لاغر شدن تنها چربی‌های اضافه صورت و غبغب آب می‌شود. همچنین حتما در رژیم روزانه خود از آدامس بدون قند استفاده کنید تا با جویدن آن علاوه بر تقویت عضلات صورت و فک با صرف انرژی بیشتر چربی‌ها را بسوزانید.

حتما بخوانید: کالری سوزی

روش‌های جراحی (کایبلا، کول مینی و لیپوساکشن)


لیپوساکشن چانه

لیپوساکشن چانه نوعی جراحی پلاستیک است که گاهی اوقات به جای لیفت کامل صورت انجام می‌شود. مانند تمام جراحی‌های پلاستیک، یک روش انتخابی است که برای تغییر ظاهر فیزیکی بیمار طراحی شده است. در حالی که لیپوساکشن را می‌توان بر روی بسیاری از بخش‌های بدن انجام داد، لیپوساکشن‌های چانه عمدتا بر روی ناحیه زیر چانه تمرکز می کنند. در طی جراحی، جراح پلاستیک یک محلول لیدوکائین را تزریق می‌کند که ناحیه را بی حس می‌کند و یک منقبض کننده عروق مانند اپینفرین را به ناحیه چربی تزریق می‌کند. این محلول درد و خونریزی را کاهش می‌دهد. بعد از ایجاد دو برش کوچک، جراح کانولا را به برش‌ها وارد می‌کند، و از آن برای مکش چربی و مایع استفاده می‌کند. از آن جا که هیچ بیهوشی عمومی استفاده نمی‌شود، مدت بازیابی کوتاه‌تر از روش‌های تهاجمی است. لازم نیست بیماران برای این عمل بستری شوند. از نظر بهبودی، اکثر افراد فعالیت‌های روزانه خود را برای دو تا سه روز بعد از عمل جراحی کاهش می دهند. در طول این دو تا سه روز از یک چانه بند نیز برای کاهش تورم استفاده می‌شود.

کایبلا

کایبلا مخفف اسید کئوکسیکولیک است. این ماده یک شکل دست ساز از اسید دئوگزیکولیک است که یکی از مواد شیمیایی طبیعی بدن میباشد که بدن شما برای تجزیه و جذب سلول‌های چربی استفاده می‌کند. هنگامی که شما تزریق کایبلا دریافت می‌کنید، این ماده به بافت چربی ناخواسته می‌چسبد و غشای سلولی بیرونی آن را تخریب می‌کند و سلول را از بین می‌برد. وقتی که سلول‌های چربی از بین می‌روند، محتوای خود را به بدن شما آزاد می‌کنند، جایی که متابولیزه و سوخته می‌شوند، انگار هرگز وجود نداشته‌اند. در طول جلسه کایبلا شما یک سری تزریق‌های کوچک را زیر چانه خود دریافت خواهید کرد. معمولا فقط ۱ تا ۳ عدد آمپول نیاز است تا چربی ساب منتال (چربی زیر چانه) به طور کامل درمان شود، اما در بعضی موارد ممکن است برخی از بیماران نیاز به تزریق بیشتری داشته باشند. این مسئله تماما به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد. جلسات کایبلا به طور معمول ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و همه بیماران به چند جلسه نیاز دارند تا به بهترین نتایج دست یابند. اکثر افراد نیاز به سه تا شش جلسه کایبلا برای درمان کامل ناحیه دارند.

کول مینی

کول مینی یک دستگاه پیکر تراشی بدن است که سلول‌های چربی را منجمد و از طریق فرآیند شناخته شده‌ای به نام کرایولیپولیز، از بین می‌برد. این روش سلول‌های چربی را تا حدود ۳۹ درجه فارنهایت سرد می‌کند، که باعث ایجاد کریستال‌های یخی در داخل آن‌ها می‌شود. وقتی سلول‌ها منجمد می‌شوند، از بین می‌روند و شبیه به کایبلا، تجزیه و متابولیزه می‌شوند. از آن جایی که سلول‌های چربی در دمای بالاتر از سلول‌های پوست یا عضله یخ می‌زنند، خطر عوارض جانبی جدی وجود ندارد. تنها چربی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در طول یک جلسه کول مینی، دستگاه خنک کننده‌ای زیر چانه قرار می‌گیرد و توسط یک بند در اطراف سر نگه داشته می‌شود. هنگامی که دستگاه توسط متخصص درمان شما فعال می‌شود، فرآیند خنک سازی شروع می‌شود. بعضی از بیماران این درجه حرارت سرد را در ابتدا کمی ناراحت کننده می‌دانند، اما پس از چند دقیقه برطرف می‌شود و در ادامه جلسه به سختی متوحه آن می‌شوند. اکثر بیماران تا زمانی که متخصص درمان بازگردد، ریلکس می‌کنند، مطالعه میمایند و یا با تلفن همراه خود فیلم تماشا می‌کنند. جلسه کول مینی ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. پس از اتمام آن، متخصص درمان پوست زیر چانه شما را ماساژ می‌دهد تا اثر درمان را به حداکثر برساند. بیماران معمولا به بیش از یک جلسه نیاز دارند تا تمام چربی‌های ناخواسته خود را کاملا از بین ببرند، اما بعد از تنها یک جلسه، به طور قابل توجهی فک محکم‌تری خواهید داشت.

کایبلا در مقایسه با کول مینی چقدر موثر است؟


کایبلا-در-مقایسه-با-کول-مینی-چقدر-موثر-است

اکثر بیماران کایبلا، پس از شش هفته ۱۰ درصد کاهش در میزان چربی گردن، و ۲۵ درصد کاهش طی دوره درمانشان را مشاهده می‌کنند. در کل، بیش از ۸۰ درصد بیماران، خط فک محکم و قابل رویت و یک زاویه بهبود یافته ای در ناحیه چانه و گردن خواهند داشت، زاویه ای که گردن با فک خود تقاطع دارد. زاویه ایده آل ۹۰-۱۰۵ درجه است، و هر چه به این زاویه نزدیکتر باشید، جوان تر و قوی تر به نظر می‌رسید. این روش همچنین تولید کلاژن جدید را تحریک می‌کند، بنابراین پوست اطراف چانه شما محکم و نرم به نظر می‌رسد.

کایبلا-در-مقایسه-با-کول-مینی-چقدر-موثر-است2

یک جلسه کول مینی می‌تواند چربی گردن را تا ۲۰-۲۵ درصد کاهش دهد، و یکی از مؤثرترین تکنیک‌های پیکر تراشی بدن در حال حاضر است. سلول‌های چربی هدف قرار گرفته به طور دائمی از بین می‌روند و بازسازی نمی‌‌شوند، بنابراین نتایج بسیار طولانی مدت هستند. بیماران از یک خط فک بهبود یافته لذت خواهند برد که بعدا طی سال‌ها و سال‌ها جوانتر، قوی‌تر و با اعتماد به نفس‌تر به نظر می‌رسد.

چه کسی متقاضی مناسبی برای کایبلا و کول مینی می‌باشد؟


کایبلا برای مردان و زنان دارای سلامت کافی و کسانی که مقدار کم یا قابل توجهی از چربی زیر چانه خود دارند، ایده آل است. بیمارانی که عمل جراحی یا سایر روش‌های زیبایی را در اطراف گردن خود انجام داده‌اند، باید قبل از انجام درمان‌های کایبلا به پزشک خود اطلاع دهند. افرادی که دچار مشکل بلع، اختلال تیروئید، تورم غدد لنفاوی در گردن یا خونریزی یا اختلالات لخته شدن هستند، ممکن است برای کایبلا مناسب نباشد. کول مینی در حذف مقادیر کم و متوسط چربی زیر چانه موثرترین روش است. بهترین متقاضیان کول مینی، مردان و زنان دارای سلامتی مناسب هستند که در حدود ۲۰-۳۰ پوند وزن ایده آل خود هستند. افراد دارای چانه کوچک ممکن است در قرارگیری کول مینی در زیر گردن شان مشکل داشته باشند و بنابراین ممکن است متقاضی ایده آلی نباشند.

در ادامه بخوانید: لیپوساکشن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.