رژیم‌های لاغری خطرناک و ناسالم با بازگشت وزن و خطر حمله قلبی

0

رژیم‌های-لاغری-خطرناک

بعضی از مردم مایلند برای به دست آوردن بدن ایده آل خود کارهای سختی را انجام دهند. جراحی پلاستیک در دهه‌های اخیر با استقبال هزاران نفر مواجه شده که مایلند برای رسیدن به بینی بی نقص، چروک‌های کمتر و یا لب‌های پرتر، زیر تیغ جراحی بروند. عمل‌هایی که به منظور کاهش وزن فرد انجام می‌شوند نیز محبوبیت پیدا کرده‌اند. لیپوساکشن، پیوند چربی و جراحی بای پس معده این خبر را تایید کرده و توسط افراد مشهور مختلفی توصیه شده است. با این حال، اکثر افراد پول یا تمایل به پرداخت هزینه‌های جراحی لاغری را ندارند. در عوض، به رژیم‌های غذایی قدیمی تکیه می‌کنند.

رژیم‌های غذایی بسیار کم خطرتر از عمل جراحی هستند، اما لزوما ایمن نیستند. در حالی که حذف تنقلات یا شیرینی‌ها از خانه هیچ ضرری ندارد، برخی از افرادی که رژیم می‌گیرند، برای رسیدن به آن چه که به عنوان اندام عالی می بینند، مسیر باور نکردنی را طی می‌کنند. برخی از این روش‌ها می‌توانند باعث آسیب دائمی ‌شوند. در اینجا برخی از خطرناک‌ترین رژیم‌های غذایی دنیا مطرح شده‌اند. بسیاری از رژیم‌های نام آشنا، تهدید جدی برای سلامت افراد تلقی می‌شوند چرا که با عدم تامین مواد مورد نیاز بدن، فرد را در شرایط سخت تغذیه‌ای قرار داده و حتی ممکن است سبب ایجاد سوء تغذیه و آسیب‌های مغزی و قلبی شوند. برای داشتن رژیم لاغری کارآمد و سالم، لازم است حتما تحت نظر پزشک متخصص باشید. دکتر مهام به عنوان متخصص لاغری و تناسب اندام می‌تواند شما را در داشتن رژیم غذایی سالم و پر بازده همراهی کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های 02188762832 تماس حاصل فرمایید.

رژیم‌های غذایی ناسالم و خطرناک


هر روز یک رژیم غذایی جدید معرفی می‌شود که وزن را سریع‌تر و راحت‌تر از همیشه کاهش می‌دهد. یا حداقل آن‌ها ادعا می‌کند که این گونه هستند. اکثر رژیم‌هایی که مد می‌شوند چیزی شبیه به این هستند: غذاهای کمی را بخورید، به آن‌ها قدرت جادویی می‌دهد و برنامه‌ای برای متقاعد کردن افراد تهیه می‌کند که خوردن فقط و فقط به این شیوه کاهش وزن را تسریع خواهد کرد. برخی از این رژیم‌های لاغری خطرناک و ناسالم عبارتند از:

رژیم غذای خام

رژیم-غذای-خام

هر کارشناس کاهش وزن موافق است که افزایش مصرف سبزیجات و میوه‌ها و در عین حال کاهش مقدار غذاهای ناسالمی که می‌خورید، یک راه ایمن و موثر برای کاهش وزن است، اما این رژیم غذاهایی را که به هیچ وجه پخته یا فرآوری نشده است، را ممنوع می‌کند. چرا؟ خامخواران می‌گویند فرآیند پختن، مواد مغذی را از بین می‌برد. اگر چه این گفته درست است که پختن گاهی اوقات می‌تواند سطوح مواد مغذی را کاهش دهد، سبزیجات پخته شده همچنان مقدار زیادی فیبر، ویتامین و مواد معدنی را در خود دارند و در بعضی موارد پختن در واقع مواد مغذی را افزایش می‌دهد و همچنین باکتری‌ها را از بین می‌برد. بزرگترین مشکل این شکل افراطی از گیاهخواری چیست؟ آماده کردن غذایی کاملا غیر عملی است. خام خواران ساعت‌ها و ساعت‌ها برای آب میوه گرفتن، مخلوط کردن، آب گیری، جوانه زدن دانه‌ها، سبز شدن، برش دادن، خرد کردن و آبرسانی، زمان صرف می‌کنند.

رژیم‌های قلیایی

رژیم‌های-قلیایی

رژیم قلیایی (که به رژیم خاکستر قلیایی و رژیم اسید قلیایی نیز شناخته می‌شود) نیاز به قطع مصرف گوشت، لبنیات، شیرینی، کافئین، الکل، غذاهای مصنوعی و فرآوری شده و در عوض مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، آجیل و غلات دارد. این رژیم غذایی قطعا دارای نقاط مثبتی است، سرشار از محصولات تازه و دیگر غذاهای سالم و رضایت بخش و در عین حال حذف غذاهای فرآوری شده است، که به خودی خود می‌تواند به کاهش وزن منجر شود. اما بدن شما در نگه داشتن سطح PH بدن در حدی که نیاز دارد، فوق العاده کارآمد است و بنابراین حذف این مواد غذایی واقعا بر روی pH بدن شما تاثیر نمی‌گذارد. لازم به ذکر نیست که هیچ تحقیقی اثبات نمی‌کند که PH در وهله اول روی وزن شما تاثیر می‌گذارد.

نکته نهایی: این رژیم غذایی سخت و پیچیده است و غذاهایی مانند گوشت، لبنیات را ممنوع می‌کند که می‌توانند در برنامه غذایی سالم جایگاهی داشته باشند.

رژیم گروه خون

رژیم-گروه-خون

رژیم غذایی گروه خونی که توسط پزشک طب سنتی ارائه شده است بر اساس این مفهوم می‌باشد که غذاهایی که می‌خورید به صورت شیمیایی با گروه خونتان واکنش نشان می‌دهند. به عنوان مثال، افرادی که گروه خون O دارند، باید در رژیم غذایی خود گوشت گوسفند، سبزیجات و میوه مصرف کنند و از گندم و لبنیات اجتناب می‌کنند. در حالی که، افراد دارای گروه خون A به گیاهخواری روی می‌آورند و کسانی که گروه خون B خون دارند باید از مصرف مرغ، ذرت، گندم، گوجه فرنگی، بادام زمینی و دانه کنجد اجتناب کنند. با این حال، هیچ شاهد علمی وجود ندارد که نوع خون شما بر کاهش وزن اثر می‌گذارد و رژیم غذایی وابسته به نوع خون شما، می‌تواند بسیار محدود کننده باشد.

حتما بخوانید: رژیم لاغری دوکان

رژیم انسان گرگ نما

رژیم-انسان-گرگ-نما

این رژیم که رژیم قمری نیز نامیده می‌شود، به سادگی روزه گرفتن بر اساس تقویم قمری است. نسخه سریع آن شامل یک روز روزه گرفتن در زمان ماه کامل یا نو است و تنها مجاز به نوشیدن آب و آبمیوه هستید و به احتمال زیاد فقط در یک روز، تا شش پوند وزن آبی از دست می‌دهید. ورژن توسعه یافته آن با روزه گرفتن در طول روز شروع می‌شود و با برنامه‌های غذایی خاصی برای هر مرحله از ماه ادامه می یابد. در حالی که با نخوردن اندکی از وزن خود را از دست می‌دهید، هیچ ارتباطی با ماه ندارد، و دوباره برمی‌گردد.

رژیم غذایی کوکی

رژیم-غذایی-کوکی

رژیم غذایی کوکی، رژیم غذایی کوکی‌هالیوود و رژیم غذایی کوکی شیک برای زندگی، همگی ادعا می‌کنند که خوردن کوکی باعث کاهش وزن شما خواهد شد. البته که شما نمی‌توانید به خوردن کوکی‌های حاوی چیپس شکلات اکتفا کنید، شما روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری از کوکی‌هایی حاوی پروتئین و فیبر زیاد برای صبحانه، ناهار و هر میان وعده می‌خورید. سپس یک شام معمولی می‌خورید که ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری در روز به شما می‌رساند. اگر به این رژیم پایبند باشید، احتمالا کمی وزن از دست خواهید داد، اما با محروم کردن خود در تمام روز، خود را برای خوردن شام آماده می کنید.

رژیم ۵ لقمه‌ای

رژیم-5-لقمه‌ای

هر چیزی که می‌خواهید بخورید، اما فقط پنج گاز به آن بزنید. در این رژیم غذایی، که توسط پزشک چاقی تهیه شده است، شما صبحانه نمی‌خورید و فقط پنج گاز از لقمه ناهار و پنج گاز دیگر برای شام می‌خورید. این ایده که هر چیزی می‌خواهید فقط در مقادیر کوچکتر بخورید، خوب است اما شما نیاز به پر کردن شکم خود در بقیه روز با غذاهای پر کالری دارید تا سوخت مورد نیاز خود را به بدن‌تان برسانید. در این رژیم غذایی، حتی اگر گازهای بزرگی از مواد غذایی پر کالری را مصرف کنید، هنوز هم به سختی ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در روز مصرف می‌کنید.

رژیم غذایی تصفیه کننده یا لیموناد

رژیم-غذایی-تصفیه-کننده-لیموناد

این رژیم غذایی برای چندین دهه وجود داشته است و تنوع زیادی دارد. تقریبا همه آن‌ها شامل زندگی کردن تنها با آب لیمو، شربت افرا و ترکیب فلفل کاین در آب می‌باشد. شما اساسا فقط دیورتیک می‌نوشید. شما بیشتر وزن آبی را از دست می‌دهید. هنگامی که دوباره خوردن غذاهای جامد را شروع می‌کنید، تمام وزن خود را به دست می‌آورید. عوارض جانبی رایج شامل خستگی، تهوع، سرگیجه و کم آبی بدن می‌باشد. به علاوه، در یک رژیم غذایی بسیار کم کالری مانند این، عضله از دست خواهید داد، دقیقا چیزی که نمی‌خواهید از دست بدهید.

رژیم غذای کودک

رژیم-غذای-کودک

اگر یک کودک می‌تواند با خوردن غذاهای حریره‌ای رشد کند، قطعا خوردن این غذاها به شما آسیب نمی‌رساند، اما حدس بزنید مشکل چیست، شما کودک نیستید. افراد تحت رژیم صبحانه و ناهار را با حدود ۱۴ شیشه غذای کودک جایگزین می‌کنند (اکثر شیشه‌های غذای کودک حاوی ۲۰ و ۱۰۰ کالری در هر واحد هستند)، و سپس یک شام کم کالری می‌خورند. برای اینکه بدن‌تان به بهترین نحو عمل کند، به راحتی می‌توان کالری بسیار کمی دریافت کرد.

رژیم سوپ کلم

رژیم-سوپ-کلم

مادربزرگ همه رژیم‌های ناپایدار، که بخش عمده‌ای از آن، سوپ کلم بدون چربی است، به صورت دو تا سه بار در روز برای یک هفته به همراه غذاهای کم کالری مانند موز و شیری که سرشیر آن گرفته شده، مصرف می‌شود. در کوتاه مدت، این رژیم باعث کاهش وزن می‌شود. این رژیم به این دلیل کار می‌کند که شما یک رژیم کم کالری پر از فیبر و آب برای کمک به سیر شدن خود می‌خورید. اما این فقط یک رژیم غذایی سریع است. همچنین می‌تواند نفخ و گاز معده حاصل از کلم را افزایش دهد و حاوی پروتئین کمی است که برای حفظ توده بدن بدون چربی لازم می‌باشد. در حالی که شما طرفدار مواد مغذی و کم کالری برای کاهش وزن هستید، رژیم غذایی باید با سایر مواد غذایی مانند میوه‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌های سالم و پروتئین کم چرب، متعادل شود.

حتما بخوانید: رژیم کم کاری تیروئید

رژیم گریپ فروت

رژیم-گریپ-فروت

همه ما نیاز به مصرف محصولات متنوع در هر وعده غذایی خود داریم، اما نسخه‌های مختلف این رژیم غذایی ۸۰ ساله، به افراد توصیه می‌کند که تمرین تمام وعده‌های غذایی خود بر روی گریپ فروت یا آب گریپ فروت متمرکز کنند و ادعا می‌کند که این میوه حاوی آنزیم‌هایی است که به تجریه چربی‌ها کمک می‌کند و باعث کاهش بیش از ۱۰ پوند در طی ۱۲ روز، می‌شود. در واقع، هر زمانی که یک رژیم غذایی کم کالری را دنبال می‌کنید، وزن از دست می‌دهید و این رژیم غذایی به طور قطع این هدف را دنبال می‌کند، که افراد تحت رژیم را به ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در روز محدود مینماید. برخی نیز خوردن غذاهای بسیار گرم یا بسیار سرد را ممنوع می‌کنند و غذاها را در ماهی تابه‌های آلومینیومی تهیه کرده و از افراد تحت رژیم می‌خواهند تا بین غذاهای پروتئینی و وعده‌های غذایی نشاسته دار حداقل چهار ساعت فاصله بی‌اندازند.

رژیم زیبایی خواب

رژیم-زیبایی-خواب

اگر در خواب باشید، چیزی نمی‌خورید. این رژیم غذایی این واقعیت ساده را بزرگ کرده است و افراد را تشویق می‌کند تا از آرامبخش استفاده کنند تا روز را تا پایان خواب باشند. اما خوابیدن در کل روز نه تنها بدن را گرسنه می‌کند و در اثر عدم تحرک باعث زوال عضلات می‌شود، بلکه در واقع خطر مرگ و میر را در پی دارد: هر بار که به خواب می‌روید، خطر وجود دارد. مطمئنا، ممکن است زمانی که بیدار می‌شوید پوند سبک‌تر باشید، اما ممکن است هیچ گاه از خواب بیدار نشوید.

رژیم HCG

رژیم-HCG

این رژیم آستانه گرسنگی شما را به حدود ۵۰۰ کالری در روز محدود می‌کند در حالی که گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) مصرف می‌کنید، یعنی هورمونی است که از tout  به عنوان یک مهارکننده قدرتمند اشتها، حمایت می‌کند. با این حال، شواهدی وجود ندارد که HCG بیش از یک دارو عمل کند. بله، شما وزن کم خواهید کرد، اما فقط به دلیل محدودیت‌های شدید کالری است. در حالی که پزشک ممکن است به صورت قانونی به شماHCG  تزریق  کند، این دارو معمولا برای درمان مشکلات ناباروری در زنان استفاده می‌شود و FDA آن را برای کاهش وزن تایید نکرده است.

رژیم کرم کدو

رژیم-کرم-کدو

شما به پزشک نیاز ندارید که به شما بگوید که مصرف کرم کدو کار درستی نیست. اما ظاهرا، برخی از افراد این کار انجام می‌دهند. این روش از دست دادن وزن برای دهه‌های مختلف، به خصوص در افراد تحت رژیم ناامید، در حال استفاده بوده است. در اینجا چگونگی این رژیم مطرح شده است، تخم‌های کرم کدو را بخورید، اجازه دهید کرم‌ها غذایی که میخورید و وارد معده می‌شود را مصرف کنند، و سپس زمانی که وزن کافی را از دست دادید، از پزشکی بخواهید یک داروی ضد کرم برای شما تجویز کنید. اما برخی از تخم‌های کرم کدو می‌توانند به قسمت‌های مختلف بدن شما حرکت کنند یا مشکلات بالقوه دیگر و حتی مرگبار را به وجود آورند.

رژیم توپ پنبه‌ای

رژیم-توپ-پنبه-ای

مصرف توپ‌های پنبه‌ای خیسانده شده در آب پرتقال (یک روش رژیم غذایی است که احتمالا در رسانه‌های اجتماعی متولد شده است) یک روش فوق العاده خطرناک برای سرکوب اشتها می‌باشد. این کار درمان اختلال در غذا خوردن من را ممکن می‌سازد. مصرف پنبه به جای مواد غذایی نه تنها بدن را از مواد مغذی محروم می‌کند، بلکه خوردن هر چیزی که غذا نباشد، می‌تواند باعث انسداد در روده شما شود. علاوه بر این، اکثر توپ‌های پنبه‌ای حتی از پنبه ساخته نمی‌شوند – و از الیاف مصنوعی سفید شده تشکیل شده‌اند.

رژیم نیکوتین

رژیم-نیکوتین

هیچ کس نباید تعجب کند که رژیم غذایی مبتنی بر یک داروی اعتیاد آور خطرناک است. رژیم نیکوتین، که به رژیم سیگار یا رژیم غذایی سوپرمدل نیز شناخته می‌شود، از نیکوتین برای سرکوب اشتها استفاده می‌کند. این کار بیشتر از طریق سیگار کشیدن انجام می‌شود، هرچند گاهی اوقات از پچ و آدامس نیکوتین نیز استفاده می‌گردد. نیکوتین فراتر از خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو و ریه در اثر سیگار کشیدن، ماده بسیار اعتیاد آوری است. حتی اگر یک فرد تحت این رژیم، از آدامس یا پچ‌های نیکوتین استفاده کند، ممکن است به طور بالقوه تا آخر عمر خود به یک داروی اعتیاد آور وابسته شود.

رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک بسیار خطرناک و یک رژیم لاغری مضر برای بدن است. این رژیم غذایی تلاش می‌کند تا بدن فرد را به کتوز مجبور کند، فرآیندی که بدن توسط آن چربی را برای تبدیل آن به انرژی می‌سوزاند. این فرایند که به طور طبیعی رخ می‌دهد، معمولا در طول دوره‌های کمبود شدید مواد غذایی شدت می‌گیرد زیرا بدن مجبور به مصرف دخایر خود برای زنده ماندن می‌شود. رژیم کتوژنیک برای تحریک این فرایند با مصرف یک رژیم غذایی پر چرب و حاوی کربوهیدرات کم، عمل می‌کند. برخی از اشکال این رژیم غذایی کمتر از ده درصد انرژی را از پروتئین یا کربوهیدرات‌ها دریافت می‌کنند. فراتر از خطرات مشهود حذف کامل گروه‌های غذایی از رژیم فرد، رژیم غذایی کتوژنیک در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۳۰ به عنوان راهی برای تغییر شیمی مغز انسان ایجاد شد. قبل از اینکه داروهای مدرن کشف شوند، راهی برای کنترل تشنج‌های صرعی بود و هنوز هم برای صرع‌هایی که تشنج آنها به دارو پاسخ نمی‌دهد، تجویز می‌شود. این رژیم غذایی به وسیله یک پزشک تجویز می‌شود و به دقت توسط متخصص تغذیه مجرب نظارت می‌گردد. و نباید بر اساس توهم و خیال شخصی که می‌خواهد اضافه وزن پس از تعطیلات را کاهش دهد، انجام شود.

رژیم لاغری مشاهیر

رژیم-لاغری-مشاهیر

۵۰سنت، رپر یا بازیگر، اخیرا برای یک نقش در هفت هفته، ۵۴ پوند کاهش وزن داشته است. او از یک رژیم مایعات کم کالری استفاده کرده که می‌تواند هر چیزی از سوپ و آب گوشت و آبمیوه تا محصولات پوره شده و شیک پروتئین را شامل شود  و تا سه ساعت در روز بر روی تردمیل راه می رفته است.

خطر: پس از یک رژیم غذایی کم کالری بدن شما نه تنها شروع به استفاده از چربی، بلکه از بافت بدون چربی بدن به عنوان سوخت می‌کند، حتی اندام‌های بدن ممکن است برای استفاده به عنوان سوخت تجزیه شوند.

رژیم نوشابه‌های انرژی( رژیم رد بول)

رژیم-نوشابه‌های-انرژی

مادری نیوزیلندی که به شدت سعی در کاهش وزن پس از بارداری پس از اولین فرزندش را داشت، رژیم غذایی خود را به نام رژیم غذایی ردبول ایجاد کرد. برای هشت ماه تقریبا هیچ غذایی نخورد و فقط روزانه ۱۰ تا ۱۴ قوطی نوشیدنی انرژی زای فوق العاده سرشار از کافئین استفاده کرد.

خطر: این زن بنیانگذار رژیم ردبول، ۹۹ پوند از دست داد، اما دچار حمله قلبی کوچکی شد و همچنان دردهای شدید و مشکلات اضطرابی را تجربه می‌کند.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی دیابتی برای کاهش قند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.