طب سوزنی برای لاغری، تأثیر بهتر با داروی گیاهی چینی و رژیم غذایی

0

طب-سوزنی-برای-لاغری

طب سوزنی (acupuncture: مرکب از دو واژه لاتین acus  به معنای سوزن و punctura  به معنای سوراخ کردن) دارای انواع گوناگونی است، اما پرکاربردترین انواع آن که در زمینه لاغری مورد بررسی قرار گرفته، عبارت است از: طب سوزنی روی گوش، طب سوزنی الکتریکی و طب سوزنی لیزری. هر یک از این تکنیک‌های طب سوزنی اندکی با روش‌های دیگر تفاوت دارد، درهر حال وجه تشابه تمام آنها این است که نقاط خاص طب سوزنی را تحریک می‌کنند تا نوروفیزیولوژی تعدیل شود.

حتما بخوانید:


لاغری و رفع سلولیت بدون ورزش با دستگاه


لاغری موضعی با کرایولیپولیز یا کول اسکالپینگ


لاغری موضعی و رفع سلولیت با ال پی جی اندورمولوژی

اثر طب سوزنی بر عواطف و روحیه بیمار نقش مهمی در لاغری دارد. طب سوزنی با جلوگیری از تولید مواد شمیایی عصبی بر سیستم نورواندوکرین (غدد درون‌ریز) اثر می‌گذارد تا تعادل شیمیایی بین هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی برقرار شود. یکی از فواید طب سوزنی آزاد شدن اندورفین است که استرس را کاهش می‌دهد، در نتیجه میل بیمار به پرخوری کمتر می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد لاغری با طب سوزنی و سایر روش‌های کاهش وزن مانند لاغری موضعی با انواع دستگاه‌ها، می‌توانید از راهنمایی افراد باتجربه در این زمینه بهره ببرید. برای دریافت نوبت مشاوره با شماره 02188762832 تماس حاصل فرمایید.

 لاغری با طب سوزنی چینی و طب سوزنی گوش


متخصصین طب سوزنی چینی بر این باورند که اضافه وزن عموماً پی‌آمد عدم تعادلی است که از نقص عملکرد کبد و طحال نشأت می‌گیرد. متخصص ماهر طب سوزنی ناحیه‌های خاصی از بدن، مانند سیستم غدد درون‌ریز و کلیه‌ها را هدف می‌گیرد تا با رفع مشکل احتباس آب، تحریک عصب‌ها و بازیابی تعادل هورمونی وزن کم شود. طحال و غده تیروئید نیز هدف قرار می‌گیرد تا تعادل هورمونی و قندی بازیابی شود. در نهایت غدد فوق کلیوی و تخمدان‌ها نیز تحت درمان قرار می‌گیرد تا اضافه وزن ناشی از یائسگی یا سندرم پیش از یائسگی (PMS) خنثی شود. برخی بیماران به سرعت از طب سوزنی نتیجه می‌گیرند و کافی است هر یک هفته در میان درمان را تکرار کنند تا به نتیجه مطلوب برسند. گوشواره لاغری (stapling ) راهکار دیگر طب سوزنی چینی برای لاغری است. متخصص نقاطی را روی گوش دستکاری می‌کند تا میل بیمار به خوردن غذا کنترل شود. سال‌ها است که طب سوزنی روی گوش با موفقیت برای ترک سیگار و ترک اعتیاد به هروئین انجام می‌شود. چنانچه درمان توسط متخصص مجرب انجام شود، بسیاری از بیماران به خواسته همیشگی خود برای داشتن اندامی متناسب می‌رسند. نتایج یک پژوهش حاکی از آن است که اگر در کنار رعایت یک رژیم غذایی دو هزار کالری و پیاده‌روی ۱۵ دقیقه‌ای، طب سوزنی نیز انجام شود، وزن کاهش می‌یابد. این مطالعه بر روی ۲۰ زن چاق ۴۲ ـ ۲۲ ساله انجام شد. نیمی از افراد آزمون که در جلسات ۱۵ دقیقه‌ای طب سوزنی گوش شرکت کرده بودند، به طور متوسط ۴٫۵ کیلوگرم وزن کم کردند، اما افرادی که تحت درمان با طب سوزنی قرار نگرفته بودند، فقط ۱٫۳ کیلوگرم وزن کم کرده بودند. به علاوه بیمارانی که طب سوزنی انجام داده بودند، اشتهایشان نیز کمتر شده بود.

حتما بخوانید: لاغری سریع با لیپولیز ترکیبی امن از لیپوساکشن و لیزر بدون برش بدن

مزایای لاغری با طب سوزنی


مزایای-لاغری-با-طب-سوزنی

در ادامه فوایدی را که برای طب سوزنی به عنوان درمان مکمل لاغری مطرح شده است، بررسی می‌کنیم. شاخص‌ترین مزیت طب سوزنی برای لاغری این است که بیمار واقعاً وزن کم می‌کند. از دیگر مزایای احتمالی طب سوزنی می‌توان به بهبود علائم بیماری‌های مختلف، عوارض جانبی انگشت‌شماری، همراه نبودن با خطر تداخل دارویی و نتایج درازمدت مطلوب اشاره کرد.

برخی بیماران واکنش کافی به رویکردهای استاندارد کاهش وزن مانند تعدیل رژیم غذای، کاهش مصرف کالری و ورزش کردن نشان نمی‌دهند. اگر رویکردهای معمول کمکی به لاغری نکند، می‌توان از طب سوزنی نیز بهره گرفت. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی به عنوان بخشی از رویکرد چندرشه‌ای لاغری کمک موثری به کاهش وزن می‌کند. به علاوه طب سوزنی فیزیولوژی و یا نوروبیولوژی را نیز تعدیل می‌کند، تغییری که ایجاد آن با رژیم لاغری و یا ورزش کردن به تنهایی ممکن نبود. با این توصیف طب سوزنی رویکرد مکمل ارزشمندی برای کاهش وزن است.

طب سوزنی روشی موثر برای درمان عارضه‌های گوناگونی مانند درد مزمن، افسردگی، فشار خون بالا و مشکلات دیگر است. بسیار از افراد چاق از عارضه‌های دیگری نیز رنج می‌برند که سلامتی‌شان را به خطر می‌اندازد و عادت‌های مضری مانند پرخوری و یا بی‌تحرکی را تقویت می‌کند. برای مثال کمردرد یکی از عوارض چاقی است، بیماری که از کمردرد رنج می‌برد، انگیزه و تمایلی برای ورزش کردن ندارد و به این ترتیب روز به روز تنبل‌تر می‌شود و یک سبک زندگی راکد را در پیش می‌گیرد. طب سوزنی تاحدی کمردرد را تسکین می‌دهد، در نتیجه بیمار فعال‌تر می‌شود و وزنش نیز به مرور کمتر می‌شود.

اگر طب سوزنی توسط متخصص مجرب انجام شود، احتمال بروز عوارض جانبی ناچیز خواهد بود. حتی اگر عوارض جانبی بروز یابد، این عوارض موقتی به راحتی مدیریت می‌شود و ظرف یک تا دو ساعت پس از طب سوزنی برطرف می‌گردد. طب سوزنی چون عوارضی به دنبال ندارد، هواداران بی‌شماری دارد، به ویژه وقتی این درمان ساده و بدون عوارض با مداخله‌هایی مانند لاغری با دارو و یا رژیم‌های لاغری خاص و محدود کننده (کتوژنیک) مقایسه می‌شود. به علاوه طب سوزنی تداخل دارویی ایجاد نمی‌کند و انجام آن هنگام مصرف دارو مشکل‌آفرین نخواهد بود.

فردی که می‌خواهد لاغر شود، با انجام دادن طب سوزنی چندان به زحمت نمی‌افتد، کافی است مسیر خانه تا کلینیک را برود و برگردد و خود را با تصور فرو رفتن سوزن در بدن و یا تحریک با لیزر آماده کند. شاید بگویید که هیچ تلاشی انجام نمی‌شود، درهر حال نتیجه مورد نظر، یعنی لاغری به دست می‌آید. کاهش وزن بدون تلاش کردن رویای بسیاری از افراد، به ویژه کسانی است که تحمل رژیم‌های لاغری سختگیرانه و یا ورزش کردن را ندارند.

یکی از دلایل پرطرفدار بودن طب سوزنی این است که این درمان غیردارویی است، پس تاثیری بر سیستم گوارش ندارد و نیازی به متابولیسم مواد خارجی ندارد. چون طب سوزنی غیردارویی است، نسبت به مصرف داروهای لاغری، عوارض جانبی جدی یا مزمن بسیار کمتری را به دنبال دارد. به علاوه لاغری به دست آمده با طب سوزنی بسیار پایدارتر از کاهش وزن با دارو است. گزارش‌های متعدد حاکی از آن است که اثر داروهای لاغری موقتی است و پس از مدتی تحمل بدن در مقابل اثر دارو زیاد می‌شود، در نتیجه دارو دیگر اثر نمی‌کند و وزن دوباره زیاد می‌شود. اما احتمال افزایش وزن مجدد پس از تکمیل درمان طب سوزنی کمتر از درمان دارویی است.

اثبات شده است که انجام دادن طب سوزنی در درازمدت کاملاً ایمن است و سلامت بیمار را به خطر نمی‌اندازد. برخی بیمارانی که سال‌ها تحت درمان با طب سوزنی بوده‌اند، با هیچ گونه خطر یا حتی عوارض جانبی روبرو نشده‌اند. این که طب سوزنی در درازمدت عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند، از غیردارویی بودن و کم‌تهاجمی (درمان با سوزن) یا غیرتهاجمی (درمان با لیزر) بودن آن نشأت می‌گیرد. به علاوه چند ماه طول می‌کشد تا با رعایت یک برنامه درمانی منظم، مقدار قابل توجهی از وزن کم شود.

هرچند برخی معتقداند که طب سوزنی به تنهایی می‌تواند منجر به لاغری شود، اما عده‌ای بر این باوراند که طب سوزنی صرفاً زمانی اثر کاهش وزن دارد که با رویکردهای معمول لاغری ترکیب شود. منطقی است که فکر کنیم، تاثیر طب سوزنی بر فیزیولوژی و نوروبیولوژی به اندازه‌ای است که باعث کاهش وزن جزئی شود. اما اگر در کنار رژیم لاغری و ورزش، طب سوزنی نیز انجام شود،  اثر هر یک از این رویکردها در این ترکیب سه‌گانه افزایش می‌یابد و عدد روی ترازو بسیار کمتر می‌شود.

عوامل مؤثر بر تأثیرگذاری این روش


عوامل-مؤثر-بر-لاغری-طب-سوزنی

دو موردی که باعث تأثیر بیشتر این روش برای کاهش وزن می شوند عبارتند از:

طب سنتی و گیاهی چین

برای لاغری موضعی بدن در نواحی مختلف مانند شکم و پهلوها، زمانی نتیجه بهتری به دست می‌آید که در کنار طب سوزنی از طب گیاهی چینی نیز بهره گرفته شود. داروهای گیاهی چینی که معمولاً به صورت دمنوش مصرف می‌شود، مجموعه‌ای از گیاهان مختلف است که به گونه‌ای با هم ترکیب شده‌اند که اثرشان متعادل و تقویت شود. این داروهای گیاهی لاغری غیرسمی‌ هستند و مصرف آنها عوارض جانبی خطرناکی را به دنبال ندارد. فرمولاسیون Liu Wei Di Huang Wang یکی از موثرترین ترکیب‌های طب سنتی چین برای لاغری است. این ترکیب در گیاه‌شناسی چینی به عنوان تونیک کلیه شناخته می‌شود، یعنی این که بر سیستم‌های عمقی انرژی‌زای بدن اثر می‌گذارد تا متابولیسم بدن بهبود یابد و تولید غدد درون‌ریز، به ویژه غدد تیروئید و فوق کلیوی متعادل شود. به علاوه تونیک به تنظیم سیستم عصبی نیز کمک می‌کند، از این نظر تونیک آرام‌بخش است و قدرت و انرژی بیمار را افزایش می‌دهد. با این توصیف تونیک کلیه یک داروی گیاهی ایده‌آل برای لاغری است.

رژیم غذایی

اگر عادت‌های غلط غذایی اصلاح نشود، هیچ تکنیک کاهش وزنی نتیجه نمی‌دهد. طب سوزنی به هیچ رژیم غذایی خاصی نیاز ندارد، اما در کنار طب سوزنی، تغذیه نیز باید متناسب با شرایط فرد کنترل شود. متخصص طب سوزنی بیمار را در انتخاب غذاهای مناسب برای لاغری راهنمایی می‌کند. به طور کلی رژیم سرشار از غلات کامل و سبوس‌دار، فیبر و سبزیجات سبزبرگ توصیه می‌شود. اینجا است که مزیت دیگر طب سوزنی نمودار می‌شود. چون طب سوزنی اشتها و پرخوری عصبی را کم می‌کند، بیمار بهتر می‌تواند عادت‌های غلط غذایی مزمن خود را کنترل و عادت‌های سالم را جایگزین آنها کند. پس از آن که این عادت‌ها تحت کنترل درآمد، وزن معمولاً با تلاش کمتری رو به کاهش می‌گذارد.

حتما بخوانید: رفع غبغب با ورزش و روش های جراحی

نقاط ضعف طب سوزنی برای لاغری


البته طب سوزنی به عنوان روشی برای لاغری نقاط ضعفی نیز دارد. احتمالاً مهم‌ترین نقطه ضعف طب سوزنی این است که با قطعیت نمی‌توان درباره اثر لاغری آن صحبت کرد. به علاوه حتی اگر طب سوزنی موثر باشد، تاثیرگذاری آن برای لاغری به اندازه دیگر روش‌های کمکی نیست. بنابراین اگر می‌خواهید از درمان طب سوزنی برای لاغر شدن استفاده کنید، حتماً ابتدا معایب زیر را در نظر بگیرید.

اکثر متخصین متفق‌القول‌اند که طب سوزنی به تنهایی تاثیر چندانی بر کاهش وزن ندارد و فقط در ترکیب با درمان‌های دیگر است که به لاغری کمک می‌کند. بنابراین لاغری با طب سوزنی چندان هم ساده نیست، اگر می‌خواهید لاغر شوید، باید کالری کمتری مصرف کنید، پرهیز غذایی داشته باشید و ورزش کنید. اگر برای لاغری فقط به طب سوزنی متکی باشید، مطمئناً ناامید خواهید شد.

اکثر شرکت‌های بیمه هزینه طب سوزنی را پرداخت نمی‌کند، بنابراین باید خود را برای پرداخت مبلغی هنگفت آماده کنید. هزینه طب سوزنی به محل زندگی، تجربه متخصص، نوع درمان (سوزنی، الکتریکی و لیزر) و طول جلسات بستگی دارد. طب سوزنی همان‌قدر که وزن را کم می‌کند، کیف پول‌تان را نیز سبک‌تر می‌کند. مراجعه به متخصص تغذیه، ورزش کردن با یک مربی کاربلد، خوردن غذاهای مقوی و باکیفیت و یا کمک گرفتن از یک مربی و دوست مشوق راه‌حل کم‌هزینه‌تری خواهد بود.

بسیاری از افراد می‌خواهند ظرف مدتی کوتاه وزن زیادی کم کنند. بنابراین طب سوزنی را با این تصور شروع می‌کنند که به سرعت به اندام ایده‌آل خود خواهند رسید. اما واقعیت این است که برای لاغر شدن با طب سوزنی باید صبور باشید. برای دیدن اثر طب سوزنی باید چند ماه صبر کنید. اگر عجله دارید و می‌خواهید به سرعت لاغر شوید، طب سوزنی راهکار مناسبی برای شما نیست.

در ادامه بخوانید: لاغری با لیپوماتیک، مزایا،معایب،دوره نقاهت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.