عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی چربی برای لاغری موضعی و پیکرتراشی

0

عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی چربی برای لاغری موضعی و پیکرتراشی

لیپوساکشن یک روش جراحی است که از تکنیک مکش برای حذف چربی از مناطق خاص بدن مانند شکم، کمر، ران، باسن، بازو و گردن استفاده می شود. لیپوساکشن همچنین باعث زیبایی (فرم دهی)  این مناطق می شود. نام های دیگر لیپوساکشن عبارتند از لیپوپلاستی و خارج کردن بافت های بدنی.

حتما بخوانید


طب سوزنی برای لاغری، تأثیر بهتر با داروی گیاهی چینی و رژیم غذایی


درمان چاقی ارثی و ژنتیکی باتغییر سبک زندگی: ورزش وحذف چربی از غذا


جدول کالری سوزی فعالیتهای روزانه،ورزش ها و کالری دریافتی از غذاها

لیپوساکشن به طور معمول یک روش کاهش وزن کلی بدن و یا جایگزینی برای روش های کاهش وزن نیست. اگر وزن اضافه وزن دارید احتمالا وزن بیشتری از طریق رژیم غذایی و ورزش یا از طریق روش های ممانعت از پرخوری مانند عمل جراحی مجرای معده، از دست خواهید داد.اگر چربی زیادی در مناطق خاصی در بدنتان داشته باشید، ممکن است لیپوساکشن گزینه مناسبی برای شما باشد اما در غیر این صورت وزن بدن پایداری خواهید داشت. برای انجام لیپوساکشن لازم است حتما به پزشک متخصص لاغری و تناسب اندام مراجعه شود و تا در محیطی مناسب و مطمئن مورد جراحی قرار بگیرید. دکتر مهام با سالها تجربه در زمینه انجام عمل های زیبایی لاغری میتواند به مراجعان عزیز در این زمینه کمک کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های 02188762832 تماس حاصل فرمایید.

چرا باید عمل لیپوساکشن انجام داد؟


چرا باید عمل لیپوساکشن انجام داد؟

لیپوساکشن برای حذف چربی از مناطق خاص بدن استفاده می شود که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نداده اند، مانند:

 • شکم
 • بازوها
 • باسن
 • ساق پا و مچ پا
 • قفسه سینه و پشت
 • ران
 • گردن

علاوه بر این، لیپوساکشن گاهی برای کاهش سایز سینه نیز استفاده می شود. هنگام افزایش وزن، سلولهای چربی در اندازه و حجم افزایش می یابند. لیپوساکشن تعداد سلولهای چربی را در یک منطقه خاص کاهش می دهد. مقدار چربی حذف شده بستگی به ظاهر منطقه و حجم چربی آن دارد. تغییر شکل ایجاد شده به طور کلی دائمی است – تا زمانی که وزن شما ثابت باقی بماند. پس از لیپوساکشن، پوست با شرایط و فرم جدید مناطق تحت درمان تطابق پیدا می کند. اگر پوست شما انعطاف خوبی داشته باشد، ممکن است پوست شما صاف باشد. اگر پوست ضخامت نازک با انعطاف کمی داشته باشد، ممکن است در مناطق درمان شده شل و آویزان دیده شود. لیپوساکشن باعث بهبودی سلولیت و یا سایر بیماری های سطح پوست نمی شود. به همین ترتیب، لیپوساکشن مشکلات کششی پوست را حذف نمی کند.

لیپوساکشن برای افرادی که شرایطی دارند که می توانند جراحی را پیچیده و سخت تر کند، توصیه نمی شود. از جمله ای شرایط:

 • محدودیت در جریان خون
 • بیماری عروق کرونری
 • دیابت
 • سیستم ایمنی ضعیف

خطرات این روش


همانطور که در هر جراحی ماژور وجود دارد، لیپوساکشن نیز دارای خطراتی مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی است. عوارض ممکن برای لیپوساکشن عبارتند از:

 • بی نظمی کانتور: پوست شما ممکن است به علت برداشت چربی، دچار ضعف و شل شدگی غیرمعمول و ناخوشایندی شود. این تغییرات ممکن است دائمی باشند. آسیب زیر پوستی از لوله نازک (کانول) که در طول لیپوساکشن استفاده می شود، ممکن است روی پوست آثار زخم دائمی داشته باشد.
 • انباشت مایع: انباشت های موقت مایع (سروماس) می تواند زیر پوست تشکیل شود. این مایع برای خروج از بدن ممکن است نیاز به سوزن تخلیه داشته باشد.
 • بی حسی: شما ممکن است احساس بی حسی موضعی یا دائمی در منطقه آسیب دیده داشته باشید. تحریک عصب موقت نیز ممکن است.
 • عفونت: عفونت های پوستی کمیاب هستند اما ممکن است فرد مبتلا شود. عفونت شدید پوست ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.
 • سوراخ شدگی بافت های داخلی. به ندرت، سوزن لیپوساکشن که به بافت های عمقی نفوذ می کند ممکن است یک عضو داخلی را سوراخ کند. درمان این حالت ممکن است نیاز به انجام جراحی اضطراری داشته باشد.
 • آمبولی چربی: قطعات چربی ممکن است منتشر شده و در رگ های خونی به دام بیافتند و در ریه ها یا به مغز منتقل شوند. آمبولی چربی یک مسئله اورژانس پزشکی است.
 • مشکلات کلیه و قلب: تغییرات سطح مایع بدن زمانی که مایعات به بدن تزریق و خارج می شود می تواند باعث مشکلات بالقوه در کلیه و قلب شوند.

اگر جراحی در سطوح بزرگتری از بدن انجام شود یا چندین عمل مختلف در طول یک جراحی انجام گیرد، خطر عوارض احتمالی افزایش می یابد. در مورد چگونگی این خطرات برای شما با جراح خود مشورت کنید.

مزایای لیپوساکشن


قطعات خاص و کوچک چربی را از بدن خارج می کند

شما به سختی می توانید کسی را پیدا کنید که با ظاهر فیزیکی خود کاملا راضی باشد. بعضی از افراد ظاهر باد کرده زیر یک پیراهن تنگ را دوست ندارند، در حالی که دیگران از بازوهای چاق خجالت می کشند و ترجیح می دهند که آنها را با یک پیراهن آستین بلند پنهان کنند. لیپوساکشن می تواند برای افرادی که از بافت های کوچک چربی در اطراف بدن خود شاکی هستند و ورزش و رژیم غذایی مشکل آن ها را حل نمی کند، مناسب است. لیپوساکشن چربی را از قسمت هایی مانند ناحیه شکم، بازوها، باسن و ران حذف می کند تا بدن شما فیزیک باریک تری را نشان دهد. مهم است که توجه داشته باشید که لیپوساکشن چربی های ناخواسته را از بین می برد، و فقط برای درمان مناطق کوچک و خاصی تعبیه شده است. جراحان پلاستیک توصیه می کنند بیماران لیپوساکشن شده در حدود ۳۰ درصد وزن سالم برای اندازه خود باشند. در طول مشاوره، دکتر شما جزئیات بیشتری را برای انجام لیپوساکشن برای تعیین اینکه آیا لیپوساکشن برای شما مناسب است یا نه، انجام خواهد داد.

میزان کشیدگی پوست را بهتر می کند

میزان کشیدگی پوست را بهتر می کنداغلب، چربی بیش از حد در یک ناحیه بدن بر روی ظاهر کلی بدن تاثیر می گذارد. انباشت چربی در زیر شکم ممکن است نسبت به بقیه نقاط بدن بیشتر باشد، همچنین ممکن است بازوهای چاق در یک فرد با شکم و سایر قسمت های بدن فرد مطابقت نداشته باشد. لیپوساکشن می تواند به بهبود ظاهر فرد کمک کند و چربی های اضافی را از بدن مردان و زنان دارای چربی اضافی خارج کند. با لیپوساکشن، زنان می توانند ظاهر زنانه شیک تری بدست آورند، در حالیکه مردان می توانند بدنی عضلانی تر را بدست آورند، فیزیکی که آنها همیشه آرزو داشتن آن را داشته اند.

به طور دائم سلول  های چربی را حذف می کند

از آنجایی که لیپوساکشن سلولهای چربی را در ناحیه درمان شده حذف می کند، این سلول های چربی هرگز نمی توانند دوباره به خالت قبل برگردند و سلول های چربی جدید تولید نمی شود و اگر بیمار در آینده چاق تر شود “مناطق دارای مشکل” ایجاد می کنند. اگر بیمار وزن خود را افزایش دهد، این افزایش وزن احتمالا بیشتر در همه قسمت های بدن توزیع می شود. به منظور جلوگیری از افزایش وزن پس از عمل جراحی و کمک به افزایش مدت زمان نتایج، پزشکان پیشنهاد می کنند که یک رژیم متعادل با ورزش منظم برای خود ایجاد کنید.

افزایش اعتماد به نفس

آیا شما شگفت زده خواهید شد وقتی بشنوید که بسیاری از بیماران پس از لیپوساکشن احساس اعتماد به نفس بیشتری در خود گزارش می کنند؟ از بین بردن چربی های ناخواسته، حتی اگر مقدار کمی نیز باشد، می تواند برای افرادی که ظاهر فیزیکی آن ها مهم است، می تواند تسکین خوبی باشد. بعضی از بیماران دریافته اند که اعتماد به نفس آنها قبل از عمل جراحی برای پوشیدن یک بیکینی در ساحل زیاد نبوده و پس از جراحی از اینکه می توانند لباس هایی را که همیشه آرزوی آن را داشتند، بپوشند و آن ها را لاغر تر و باریک تر نشان می دهد بسیار هیجان زده می شوند. نتایج لیپوساکشن همچنین می تواند به عنوان یک انگیزه برای یک سبک زندگی سالم و فعال تر عمل کند. لیپوساکشن می تواند به فردی که زمانی بدن خود را ناراحت کرده بود، به طور منظم به ورزش برود، یا کسی را به خوردن غذای سالم تر برای حفظ ظاهر خود، کمک فراوانی بکند.

 

چگونه آماده می شوید


غذا و دارو

پیش از انجام این روش، با جراح خود درباره چگونگی آمادگی برای جراحی صحبت کنید. سابقه پزشکی خود را مرور کنید، هر گونه شرایط پزشکی را که در اختیار دارید، لیست کنید و به جراح خود درباره هر نع سابقه دارویی، مکمل غذایی یا گیاهی که مصرف می کنید، اطلاع دهید. جراح شما حداقل دو هفته قبل از جراحی توصیه می کند که مصرف بعضی از داروها مانند دارئهای رقیق کننده خون یا NSAID ها را متوقف کنید.

احتیاط های دیگر

اگر عمل شما نیاز به حذف یک مقدار کمی از چربی داشته باشد، ممکن است عمل جراحی در مطب پزشک انجام شود. اگر مقدار زیادی از چربی باید برداشته شود – یا اگر شما قصد داشته باشید که یک عمل دیگر را نیز در همان زمان انجام دهید، ممکن است عمل جراحی در یک بیمارستان انجام شود و پس از یک شب بستری شوید. در هر دو مورد، یک فرد همراه داشته باشید تا پس از انجام عمل شما را در رانندگی کمک کند.

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید


آنچه شما می توانید انتظار داشته باشیدقبل از عمل

قبل از لیپوساکشن، جراح ممکن است دایره ها و خطوطی را در قسمت هایی از بدن شما بکشد تا جراحی در ان ناحیه ها انجام شود. عکسهایی نیز ممکن است گرفته شوند تا شرایط شما قبل و بعد از عمل با مقایسه تصاویر مشخص شود. چگونگی عمل لیپوساکشن شما بستگی به تکنیک خاصی دارد که استفاده می شود:

 • لیپوساکشن Tumescent:این روش رایج ترین نوع لیپوساکشن است. جراح یک محلول استریل را به بدن شما تزریق می کند – مخلوطی از آب نمک است که باعث از بین بردن چربی می شود، یک ماده بی حس کننده (لیدوکایین) برای از بین بردن درد و یک دارو (اپی نفرین) که باعث کاهش انقباض رگ های خونی می شود. این مایع باعث می شود که منطقه آسیب دیده، متورم و دردناک شود.

سپس جراح یک خراش کوچک در داخل پوست شما ایجاد می کند و یک لوله نازک به نام کانولا را در زیر پوست شما قرار می دهد. کانولا به یک وکیوم متصل شده است که مایع و چربی بدن شما را به بیرون مکش می کند. مایع بدن شما ممکن است از طریق داخل وریدی (IV) دوباره تامین شود.

 • لیپوساکشن با کمک سونوگرافی (UAL):این نوع لیپوساکشن گاهی اوقات همراه با لیپوساکشن Tumescent استفاده می شود. در طول UAL، جراح از یک میله فلزی که انرژی اولتراسونیک را زیر پوست شما منتشر می کند، استفاده می کند. این انرژی دیواره سلول های چربی را تجزیه می کند و چربی را برای حذف راحت تر مایع می کند.
 • لیپوساکشن لیزری (LAL). این تکنیک از نور لیزر با شدت بالا برای مایع کردن و حذف چربی ها استفاده می کند. در طول LAL، جراح یک فیبر لیزری را از طریق یک برش کوچک وارد می کند و چربی ها را به حالت امولسیون در می آورد. سپس چربی از طریق یک کانولا خارج می شود.
 • لیپوساکشن قدرتی: این نوع لیپوساکشن با استفاده از یک کانولا که در حرکت سریع و مداوم به جلو و عقب حرکت می کند، عمل می کند. این ارتعاش اجازه می دهد تا جراح به راحتی از چربی سخت برداشت کند. لیپوساکشن قدرتی ممکن است گاهی اوقات موجب درد و تورم کمتر شود و می تواند به جراح اجازه دهد که چربی را با دقت بیشتری حذف کند، به ویژه در مناطقی کوچک تر مانند بازوها، زانو و مچ پا این روش بسیار کارآمد تر می باشد.

در طی طول عمل

برخی از روش های لیپوساکشن ممکن است فقط نیاز به بی حسی موضعی یا منطقه ای داشته باشند – بی حسی فقط محدود به یک منطقه خاص از بدن شما می شود. روش های دیگر ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند، که نیازمند حالتی ناگهانی از ناخودآگاه شما است. به شما ممکن است یک آرام بخش، که به طور معمول از طریق تزریقIV داده می شود، تجویز شود تا به شما کمک کند آرام بمانید. تیم جراحی، ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژن خون را در تمام مراحل عمل نظارت خواهد کرد. اگر احساس درد کنید، به جراح خود بگویید. دارو یا حرکات لبپوساکشن ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.  بسته به میزان حجم چربی حذف شده، این عمل ممکن است تا چندین ساعت نیز طول بکشد. پس از عمل، جراح ممکن است برش های خود را باز کند تا از تخلیه مایع جلوگیری شود. اگر بیهوشی عمومی داشته اید، در یک اتاق بهبودی بیدار می شوید. به طور معمول حداقل چند ساعت در بیمارستان یا کلینیک بستری می شوید تا کادر پزشکی بتوانند از بهبودی شما اطمینان حاصل نمایند. اگر در بیمارستان هستید، ممکن است بیش از یک شب در آن جا بستری باقی بمانید تا اطمینان حاصل شود که شما با از دست دادن مایعات به شوک فرو نروید.

پس از عمل

پس از انجام این عمل، درد، تورم و کبودی را در نظر بگیرید. ممکن است لازم باشد چند روز قبل از بازگشت به کار و چند هفته قبل از شروع مجدد فعالیت های عادی خود – از جمله ورزش کردن – صبر کنید. جراح شما ممکن است دارو را برای کمک به کنترل درد و آنتی بیوتیک برای کاهش خطر ابتلا به عفونت تجویز کند. همچنین ممکن است برای چند هفته، لباس های تنگ بپوشید که باعث کاهش تورم می شود. در طول این مدت انتظار می رود برخی از اختلالات پوستی با جا به جایی چربی باقی مانده به موقعیت صحیح خود، بهبود.

در ادامه بخوانید : 

لاغری و کاهش وزن با روش های جراحی،ورزشی،رژیم و دستگاه های لاغری
رژیم غذایی برای لاغری شامل میوه های کم کالری، سبزیجات خام و پخته

نتایج


پس از لیپوساکشن، تورم معمولا در عرض چند هفته کاهش می یابد. در این زمان، منطقه تحت درمان باید کوچکتر به نظر بیاید. در عرض چند ماه، انتظار می رود که منطقه درمان شده ظاهری لاغر تر داشته باشد. نتایج لیپوساکشن عموما طولانی هستند اگر وزن خود را به صورت ثابت حفظ کنید. اگر بعد از لیپوساکشن افزایش وزن پیدا کنید، توزیع چربی در بدن شما ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال، شما ممکن است چربی اطراف شکم خود را بدون در نظر گرفتن مناطقی که در ابتدا درمان می شوند، حذف کنید.

سوالات متداول


چه زمانی لیپوساکشن مورد نیاز است؟

چه زمانی لیپوساکشن مورد نیاز است؟

لیپوساکشن برای از بین بردن رسوبات خاص چربی مفید است که به رژیم غذایی یا ورزش پاسخ نمی دهند. لیپوساکشن به عنوان یک جایگزین برای فعالیت های کاهش وزن استفاده نمی شود بلکه یک روش هماهنگ کننده است. به نظر می رسد که کاهش وزن به طور کلی در نتیجه لیپوساکشن نیز اتفاق می افتد، اما هدف لیپوساکشن این نیست. لیپوساکشن هنگامی که با یک رژیم غذایی سالم و ورزش همراه است بهترین نتایج را به همراه دارد. لیپوساکشن همچنین دارای برنامه های کاربردی زیادی در ارتباط با سلامتی است و به طور موثر برای درمان بیماری های غیر زیبایی مانند عرق کردن بیش از حد و تجمع چربی مانند لیپوم (تومورهای چربی خوش خیم) و جاینکوماستیا (بزرگی سینه های مرد) مورد استفاده قرار می گیرد.

چقدر چربی معمولا برداشته می شود؟

در طول لیپوساکشن، به اندازه کافی چربی برای رسیدن به نتیجه مناسب و طبیعی برداشته می شود. چربی برداشت شده به شرایط منحصر به فرد شما بستگی دارد. هدف این است که چربی را تا حد ممکن حذف نکنیم، بلکه فقط مقدار مناسب را در مناطق مناسب حذف کنیم. این برداشت ممکن است به اندازه نصف پوند یا شاید تا ده پوند نیز برسد.

آیا در این روش عوارض جوانبی احتمالی نیز وجود دارد؟

لیپوساکشن روشی فوق العاده امن با عوارض جانبی بسیار کم است. مطالعات اخیر نشان داده است که ۱۱۲ بیمار که تحت این روش درمان شده اند، به طور متوسط دو کیلوگرم چربی برداشته شده بدون عوارض قابل توجهی داشته اند. مطالعات بالینی توسط متخصصین دیگر نیز ایمنی و کارایی لیپوساکشن تامسنت را نشان داده اند.

محدودیت های لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن به عنوان یک روش برای کاهش وزن کلی استفاده نمی شود. پزشکان آن را صرفا به عنوان یک روش برای مناطقی که رسوبات ژنتیکی چربی در آن جا جمع شده و به رژیم غذایی و ورزش مقاوم بوده اند، استفاده می کنند. بهترین نتایج لیپوساکشن در ناحیه هایی از بدن اتفاق می افتد که در آن ناحیه یک کشش عضلانی وجود دارد، جایی که پوست دارای کیفیت الاستیکی خوب است و در آن چربی بیش از حد انباشت نشده است. در مواردی که ضعف قابل توجهی در کشش وجود دارد، برای زیبایی پوستی ممکن است نیاز به ترکیبی از لیپوساکشن و جراحی پوست برای حذف بافت پوستی بیش از حد آویزان، وجود داشته باشد.

بیشترین میزان چربی که می تواند برداشته شود، چقدر است؟

حد ایمن برای یک جراحی پنج لیتر (حدود ۱۱ پوند) است. اما مسئله مهم برای جراح به طور معمول میزان چربی برداشتی نیست که عمل جراحی را محدود می کند بلکه این موضوع است که در طی جراحی چه نواحی را می توان در طول یک عمل جراحی به صورت ایمن لیپوساکشن انجام داد.

لیپوساکشن در چه سنی می تواند انجام شود؟

اگر تمام شرایط فیزیکی دیگر در فرد برای عمل جراحی مهیا باشد، لیپوساکشن می تواند به صورت فنی بر روی افراد ۱۵ تا ۷۸ ساله انجام شود. با این حال، الاستیسیته پوست هنگام انجام لیپوساکشن اهمیت اولیه دارد. به گذشت سن، انعطاف پوستی ضعیف تر و ضعیف تر می شود. اگر دکتر احساس می کند که کشش پوستی شما به قدری نیست که پس از عمل لیپوساکشن پوست با حالت جدید از نظر زیبایی شناختی هماهنگ شود، ممکن است یک عمل دیگر پوستی برای کمک به شما در دستیابی به اهداف زیبایی شناختی خود پیشنهاد کند.

لیپوساکشن قبل یا بعد از بارداری بهتر است؟

از آنجایی که لیپوساکشن در مناطقی از پوست خوب است که تون خوبی دارد، بهتر است قبل از بارداری آن را انجام دهید. با این حال، هر مورد منحصر به فرد است و پزشک می تواند قبل یا بعد از بارداری بهترین روش را مطابق با نیازهای شما انتخاب کند.

هزینه لیپوساکشن چقدر است؟

هزینه عمل لیپوساکشن بستگی به درجه علمی پزشک شما، بیمارستان یا کلینیک محل درمان و ناحیه تحت درمان دارد که در این رابطه میتوانید با پزشک خود مشورت کنید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.