لاغری با طب سوزنی لیزری روش نوین برای کاهش وزن با لیزر کم توان

0

لاغری-با-طب-سوزنی

طب سوزنی لیزری به بیماران مبتلا به سندرم‌های متابولیک کمک می‌کند که بتوانند وزن کم کنند و دور کمر و ران را کاهش دهند. طب سوزنی با لیزر که نیازی به سوزن ندارد، میزان کلسترول و انسولین را نیز کاهش می‌دهد. صحت این گزاره‌ها در مطالعات انجام شده بر روی بانوان دارای اضافه وزن و مبتلا به سندرم متابولیک در دوران پس از یائسگی تایید شد. گروه‌های کنترل و تحت درمان با طب سوزنی لیزری به طور تصادفی تقسیم‌بندی شدند تا سوگیری خاصی در انجام آزمایش وجود نداشته باشد و موارد زیر اندازه‌گیری شد:
آنتروپومتری، قند خون ناشتا و میزان انسولین، مقاومت به انسولین هومئوستاتیک، نمایه لیپیدی.

کاهش وزن را می‌توان تحت مقوله “کنترل وزن” طبقه‌بندی کرد، چون قرار است که ابتدا وزن کم شود و سپس وزن مطلوب ثابت نگه داشته شود. این مشکل چالشی چندوجهی است و غلبه بر آن نیاز به رژیم غذایی مناسب، ورزش و بهره‌گیری از تکنیک‌های کاهش استرس دارد.
استفاده از طب سوزنی به عنوان روش کمکی در درمان چاقی استفاده میشود وخود یه درمان لاغری نیست. این درمان لازم است زیر نظر پزشک متخصص در محیط پزشکی انجام شود تا عوارض جانبی نداشته باشد. دکتر مهام به عنوان متخصص لاغری و تناسب اندام میتوند در زمینه انجام طب سوزنی لیزری به شما کمک کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره های 02188762832 تماس حاصل فرمایید.

طب سوزنی لیزری


طب سوزنی با لیزر مبتنی بر مطالعات فتوبیولوژی، شیوه تاثیرگذاری نور بر موجودات زنده، است. لیزرهای کم‌توان، موسوم به لیزرهای سرد، در اکثر کاربردهای طب سوزنی با لیزر به کار برده می‌شوند. از لیزر سرد در طول موج قرمز ۶۳۵ ناتومتر و آبی ۴۵۰  نانومتر و سبز ۵۳۲ نانومتر استفاده می‌شود. لیزر سرد موضع درمان را گرم نمی‌کند و پوست را نمی‌سوزاند. البته از لیزرهای مادون قرمز با طول موج ۱۰۰۰ ـ ۷۰۰ نانومتر که تولید گرما می‌کند، نیز استفاده می‌شود؛ اما نور مادون قرمز کاربرد چندانی در طب سوزنی لیزری ندارد.

پژوهش‌ اشاره شده نشان داده است که طب سوزنی با لیزر ارزش درمانی رژیم غذایی و مداخله‌های ورزشی را برای  بانوان دارای اضافه وزن و مبتلا به سندرم متابولیک در دوران پس از یائسگی افزایش می‌دهد. ابتلا به سندرم متابولیک لاغری را دشوار می‌کند، چون گذرگاه‌های انسولین ـ گلوکاگون در این شرایط عملکرد مناسبی ندارد. طب سوزنی لیزری این عدم تعادل را اصلاح می‌کند و کاهش وزن را آسان‌تر می‌نماید.

 سندرم متابولیک


سندرم متابولیک به مجموعه‌ای از عامل‌های خطر گفته می‌شود. چاقی مرکزی، چربی زائد روی بخش‌های فوقانی و میانی بدن یکی از علائم اولیه این نشانگان است. مقاومت انسولینی نیز وجود دارد که به نوبه خود باعث بالا رفتن قند خون و چربی می‌شود. کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون بالا نیز از علائم سندرم متابولیک است. این اختلال لخته شدن خون، التهاب سیستمی، دیابت، سکته مغزی، ناراحتی‌های قلبی و کلیوی و اختلال در گردش خون پاها را به دنبال دارد. رویکردهای درمانی متعارف شامل درمان دارویی، تغییر رژیم غذایی و ورزش درمانی می‌شود.

طب سوزنی معمولی به دلیل کاهش دادن بافت چربی احشائی شکم، روشی موثر برای پایین آوردن BMI و از بین بردن چربی شکمی است. مطالعه اشاره شده به منظور اندازه‌گیری اثرهای طب سوزنی لیزری بر متابولیسم لیپید و هومئوستازی (هم ایستایی) انسولین ـ گلوکز انجام شد. رژیم غذایی و ورزش دو گروه کنترل و طب سوزنی لیزری یکسان بود، اندازه‌گیری‌های آنتروپومتری (ابعاد بدن) توسط متخصصی انجام شد که در جریان گروه‌بندی افراد قرار نداشت و بیماران به طور تصادفی در هر یک از این دو گروه قرار گرفتند.  آنتروپومتریک شامل اندازه‌گیری‌ دور مفصل ران و کمر می‌شود. آنالیز بیوشیمیایی روی نمونه‌های خون و به منظور اندازه‌گیری میزان گلوکز، انسولین، کلسترول HDL و LDL و تری گلیسیرید انجام شد.

   انتظاری منطقی از نتیجه درمان


درمان با لیزر سرد به تنهایی نتیجه مطلوبی را به دست نمی‌دهد، طب سوزنی لیزری فرایند لاغری را آسان‌تر می‌کند و کمک می‌کند که تلاش‌های بیمار به بار بنشیند. به علاوه طب سوزنی با لیزر احساس خوبی به بیمار می‌دهد و ناامیدی، افسردگی و تحریک پذیری را هنگام رعایت رژیم لاغری از او دور می‌کند. رژیم لاغری و ورزش برای رسیدن به وزن سالم بسیار مهم‌اند. تقویت اراده و آسان شدن برنامه لاغری اهداف اصلی طب سوزنی با لیزر است، بااین حال حتی طرفداران درمان با لیزر سرد نیز معتقد نیستند که این روش به تنهایی منجر به کاهش وزن خواهد شد. توجه داشته باشید که لیزردرمانی مکمل مناسبی برای برنامه لاغری است و به تنهایی کاری از پیش نخواهد برد.

طرح درمان: خود را برای چند جلسه درمان آماده کنید تا به نتیجه مطلوب برسید


صرف نظر از دلیل انجام لیزردرمانی سرد، درمان همواره باید چند جلسه تکرار شود تا اثر خود را به جا بگذارد. تعداد جلسات درمان طب سوزنی LLLT به اهداف بیمار برای لاغری، سرعت مورد نظر بیمار برای کاهش وزن و تعهد وی در رعایت طرح درمان بستگی دارد.

به طور متوسط بیمارانی که می‌خواهند ۹ ـ ۲٫۵ کیلوگرم وزن کم کنند، باید حداقل ۱۲ جلسه تحت درمان قرار بگیرند؛ در هفته اول سه جلسه درمان و در سه هفته بعدی هر هفته دو جلسه درمان انجام می‌شود و سپس درمان به صورت هفتگی تکرار می‌شود تا نتیجه دلخواه به دست بیاید. سپس درمان هر دو هفته یکبار به مدت چند ماه تکرار می‌شود تا نتیجه به دست آمده بهتر شود. پس از این مدت بیمار و متخصص توافق می‌کنند که درمان به پایان رسیده است و کافی است بیمار ۴ بار در سال به کلینیک مراجعه کند و سه جلسه لیزردرمانی را در وقفه‌های یک هفته‌ای، در زمان تغییر فصل انجام دهد. از آن رو شروع هر فصل برای طب سوزنی لیزری پیشنهاد می‌شود که در این زمان میزان انرژی ناپایدار است و هماهنگ‌سازی سیستم بدن برای همه مهم است.
اگر پرخوری بیمار شدید باشد یا بیمار بخواهد وزن زیادی کم کند، برنامه درمانی  سه یا چهار جلسه‌ای برای دو هفته اول مناسب خواهد بود. وقفه بین جلسات در هفته سوم بیشتر می‌شود و جلسات درمان در چهار هفته بعدی به صورت دو بار در هفته انجام می‌شود. سپس درمان یک بار در هفته تکرار می‌شود تا نتیجه دلخواه به دست بیاید. جلسات بعدی برای بهبود نتیجه به دست آمده هر دو هفته یکبار به مدت چند ماه انجام می‌شود. همان طور که اشاره شد بیمار و پزشک درباره اتمام درمان به توافق می‌رسند و سپس بیمار چهار بار در سال، در زمان تغییر فصل به کلینیک مراجعه می‌کند تا سه جلسه لیزردرمانی هفتگی با هدف هماهنگ‌سازی مختل شده به دلیل ناپایداری انرژی در ابتدای فصل انجام شود.

کاهش اشتهای مربوط به هر جلسه تا جلسه بعدی ادامه دارد. هدف این است که متابولیسم تقویت و سریع شود و پس از هر جلسه درمان اندکی بهبود یابد.

نقاط طب سوزنی


نقطه-طب-سوزنی-روی-گوش

پس از به اتمام رسیدن مشاوره و پرسش‌های پزشک درباره الگوی خاص پرخوری، پروتکل درمانی با استفاده از ترکیبی از نقاط طب سوزنی بدن و گوش تهیه می‌شود. بیمار باید هرگونه مشکل گوارشی را به پزشک اطلاع دهد.

اگرچه چینی‌ها سیستم طب سوزنی گوش و بدن را قرن‌ها پیش به عنوان یکی از “میکروسیستم‌های” بدن ابداع کردند که تمامی نقاط مربوط به اندام‌های حیاتی و بخش‌های مهم بدن را دربرمی‌گرفت، مردی فرانسوی به نام نوژه بود که متوجه شد، نقاط بسیاری، مانند نقاط مربوط به غده فوق کلیوی، هیپوفیز، FSH، تخمدان و تیروئید روی گوش وجود دارد که می‌توان در پزشکی غربی از آنها بهره گرفت.

نقاطی از هر دو سیستم که به کاهش وزن کمک می‌کند، عبارت است از:

  • دهان: برای افرادی که پرخوری روانی دارند و احتمالاً سیگار هم می‌کشند و بسیار پرحرف‌اند.
  • معده: برای افرادی که حتی پس از احساس سیری غذا می‌خورند یا مدام ناخنک می‌زنند و ریزه‌خواری می‌کنند.
  • گرسنه/ گرسنگی: برای کنترل اشتهای کلی
  • ریه: برای رفع اعتیاد به غذا و افرادی که عاشق شکلات و شیرینی هستند.
  • شن‌من: نقطه‌ای آرام کننده برای برطرف کردن اضطراب، عصبانیت، ناامیدی، ناامنی
  • غدد درون‌ریز: برای احتباس آبی که باعث اضافه وزن شده است.
  • غدد فوق کلیوی و تخمدان‌ها: چنانچه یائسگی یا سندرم پیش از قاعدگی (M.S.) دلیل اضافه وزن باشد.
  • طحال: برای عدم تعادل قند و اختلالات هورمونی
  • کلیه: برای احتباس آب، سیستم عصبی و عدم تعادل هورمونی
  • تیروئید: برای متابولیسم آهسته

متخصص دو یا چند نقطه را در هر جلسه با توجه به مشکل بیمار و الگوی رفتاری پرخوری وی انتخاب می‌کند.

سپس نقاط روی بدن انتخاب می‌شود. در چند جلسه اول درمان، عموماً از چهار نقطه دروازه (LI 4، کبد ۳) برای به گردش درآوردن انرژی در سراسر بدن و آرام کردن سیستم عصبی استفاده می‌شود. نقطه جلویی جمع کننده انرژی معده (Ren 12) در بسیاری از درمان‌ها انتخاب می‌شود، همچنین نقطه معده ۳۶، که در فاصله سه اینچی از “چشم” زانو قرار دارد، نیز انرژی را افزایش می‌دهد و به خون رسانی و اکسیژن رسانی کل بدن و به خصوص معده کمک می‌کند. سپس متخصص با توجه به تشخیص خود، نقطه معده ۴۰، نقطه اصلی مخاط، یا کلیه ۷ یا ۱۰ را برای احتباس آب یا ورم انتخاب می‌کند.

مشاوره تغذیه و تغییر سبک زندگی


همان طور که اشاره کردیم، مشاوره تغذیه و ورزش در کنار تعهد و پشتکار بیمار برای ایجاد تغییرات مفید در سبک زندگی لازمه هر برنامه لاغری ایده‌آل است. متخصص طب سوزنی بیمار را در زمینه تغذیه راهنمایی می‌کند و رژیم غذایی مناسبی را به وی توصیه می‌کند که رعایت کردن آن برای مدتی طولانی ممکن باشد. رژیم غذایی سرشار از فیبر، کم چرب، با مقدار متوسطی کربوهیدرات سبک و پروتئین کم چرب معمولاً بهترین انتخاب برای یک تغذیه سالم است. در چنین رژیمی خطر تغییر مکرر وزن وجود ندارد.

تکنیک‌های کاهش استرس و ورزش منظم نیز به لاغر شدن کمک می‌کند. متخصص طب سوزنی روش‌های مختلف کاهش استرس را به بیمار توصیه می‌کند که شامل تمرین‌های تنفسی، تای چی، یوگا، مدیتیشن یا بیوفیدبک می‌شود. به علاوه چون ثابت نگه داشتن وزن نیز به اندازه کاهش وزن مهم است، باید برنامه ورزشی مورد علاقه بیمار انتخاب شود. ورزش کردن را می‌توان با سه بار پیاده‌روی سریع در هفته، به مدت ۴۰ دقیقه شروع کرد. توان و قدرت فرد پس از چند هفته افزایش می‌یابد و می‌تواند ۵ بار در هفته پیاده‌روی کند. سپس تمرین‌های ایروبیک بیشتری، مانند تردمیل، بالا رفتن از پله‌ها یا کلاس ایروبیک، دوچرخه سواری یا هر ورزش سخت دیگری به برنامه اضافه می‌شود که فرد به آن علاقه دارد و می‌تواند برای مدتی طولانی انجام دهد. بهتر است ابتدا از وزنه آزاد به وزن یک و نیم کیلوگرم استفاده شود و دو یا سه ست تمرین کرل بازو را سه بار در هفته انجام داد. تمرینات وزنه‌برداری متوسط بدن را عضلانی می‌کند، چربی بدن را کم می‌کند و چون استخوان‌ها را نیز تقویت می‌کند و تراکم استخوان را افزایش می‌دهد، خطر پوکی استخوان را نیز کاهش می‌دهد.

مکمل‌ها و داروهای گیاهی


مصرف مکمل‌ها نیز بسیار مهم است، چرا که هر فرد متابولیسم و نیازهای غذایی متفاوتی دارد. ترکیبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌های گیاهی، ترکیبات فیتوشیمیایی و غذاداروها برای کمک به لاغری مصرف می‌شود. این مکمل‌ها رژیم غذایی را بهبود می‌بخشد و قند خون را متعادل می‌کند تا بدن قدرت، انرژی و قدرت دفاعی لازم را برای حفظ سبک زندگی سالم پیدا کند. فراورده‌های سرکوب کننده اشتها و لاغری بسیاری در بازار وجود دارد که خوشبختانه اکثر آنها ایمن و موثراند.

حتما بخوانید: لاغری سریع شکم،پهلو،ران و باسن با رژیم غذایی و حرکات ورزشی هوازی

تمرین‌های شکمی و تنفسی


زمانی که بیماران رفتار خود را تغییر می‌دهند و با موفقیت وزن کم می‌کنند، بهتر است تمرین‌های شکمی و تنفسی عمیقی را نیز انجام دهند که از مریدین‌های طب سوزنی یا خطوط انرژی بدن برای تحریک گوارش و آرام‌سازی استفاده می‌کند. اگر تمرین‌های تنفسی شکمی را هر روز صبح قبل از بلند شدن به مدت چند دقیقه انجام دهید، نه تنها اکسیژن بیشتری دریافت می‌کنید، بلکه معده، طحال، کلیه و خطوط مولد انرژی قرار گرفته در مرکز بالاتنه را نیز تحریک می‌کنید. به این ترتیب گوارش و عملکرد تمام اندام‌های اشاره شده بهبود می‌یابد و روز را با انرژی و شادابی بیشتری شروع خواهید کرد.

ماساژ فشاری شکم با انگشت در جهت روده بزرگ نیز روش دیگری برای تحریک این اندام‌ها است. این ماساژ را می‌توان صبح‌ها در تختخواب و بعدازظهرها انجام داد؛ از مزایای این ماساژ می‌توان به تحریک تمام نقاط واقع در مرکز بالاتنه، بهبود گوارش، رسیدن به هم‌ایستایی یا تعادل هورمونی و غدد درون ریز اشاره کرد.

تاثیرگذاری طب سوزنی لیزری


تاثیر-گذاری-طب-سوزنی-لیزری

بیش از ۷۵ % متقاضیان لاغری که رفتار یا سبک زندگی خود را تغییر می‌دهند، به وزن ایده‌آل می‌رسند. متاسفانه به دلیل جنبه‌های روانی کنترل وزن نمی‌توان فردی را مجبور به ایجاد این تغییرات کرد. طب سوزنی با لیزر سرعت متابولیسم را افزایش می‌دهد و اشتها را سرکوب می‌کند؛ اما معجزه نمی‌کند. طب سوزنی لیزری در واقع مکمل تغذیه سالم و ورزش سبک است. بیمار اصول تغذیه سالم را یاد می‌گیرد و به کمک طب سوزنی جلوی ریزه‌خواری خود را می‌گیرد. طب سوزنی متابولیسم را تا مدت‌ها پس از اتمام درمان در اوج نگه می‌دارد و کمک می‌کند تا فرد از روند لاغری رضایت داشته باشد.

حتما بخوانید: بهترین ورزش ها برای لاغری سریع و سوزاندن چربی و کالری بیشتر

قبل از شروع درمان با پزشک مشورت کنید و از مناسب بودن آن مطمئن شوید


هرچند طب سوزنی لیزری هیچ گونه خطر و عوارض جانبی را به دنبال ندارد، اما قابلیت آن در نفوذ در بافت‌ها و برانگیختن واکنش‌های سلولی ممکن است مشکلاتی را برای بیماران مبتلا به بعضی عارضه‌ها تولید کند و هنوز ایمنی لیزردرمانی سرد در این شرایط اثبات نشده است. متخصص پوست باید هر گونه ضایعه پوستی را قبل از شروع درمان بررسی کند و از غیرسرطانی بودن آن مطمئن شود، چون ضایعه‌های سرطانی و پیش سرطانی از موارد عدم استعمال لیزردرمانی محسوب می‌شود، مگر آن که ایمنی کاربرد لیزر در این شرایط اثبات شود.

به علاوه اطلاعی از اثر لیزر بر روی نوزادان در رحم مادر وجود ندارد، بنابراین طب سوزنی لیزری در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

در ادامه بخوانید: طب سوزنی برای لاغری، تأثیر بهتر با داروی گیاهی چینی و رژیم غذایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.