لاغری و رفع سلولیت بدون ورزش با دستگاه و روش تهاجمی و غیرتهاجمی

0

لاغری و رفع سلولیت بدون ورزش با دستگاه و روش تهاجمی و غیرتهاجمی

فرایند بهبود شکل و خطوط بدن انسان به نام کانتورینگ بدن شناخته می‌شود. در گذشته پزشکان این فرایند را از طریق روش‌های تهاجمی مانند لیپوساکشن انجام می‌دادند. هرچند عوارض جانبی مختلفی مانند مشکلات بی‌حسی، عفونت و حتی مرگ در اثر لیپوساکشن وجود داشت.

خوشبختانه، تکنولوژی پیشرفت کرده و تکنیک‌های غیر تهاجمی برای شکل دادن به بدن ارائه شده است. تمرکز این روش‌ها بر خصوصیات فیزیکی چربی است بطوری که بتوان آنها را بطور انتخابی برداشت. با این حال سوال این است که آیا این روش‌های غیر تهاجمی واقعاً موثر هستند؟

حتما بخوانید:


پیکر تراشی


لاغری موضعی بدن با تغذیه


 لاغری با ورزش

تکنولوژی‌های غیر تهاجمی برای شکل دادن به بدن موجب بهبود ظاهر سلولیت از طریق حرارت دادن انتخابی سلول‌های چربی در لایه‌های عمقی و سطحی پوست شده و باعث ترشح چربی مایع و کوچک شدن اندازه‌ی آن می‌گردد. حرارت همچنین جریان خون در این ناحیه را افزایش داده و موجب تسریع متابولیسم می‌شود که به سیستم لنفاوی کمک می‌کند چربی مایع را بطور طبیعی دفع کند.

برای لاغری روش‌های مختلفی وجود دارد که شامل روش‌های طبیعی مانند رژیم و ورزش و روش‌های جراحی شامل تهاجمی و غیر تهاجمی می‌شود اما تنها روش‌های جراحی هستند که می‌توانند سبب لاغری موضعی شوند. روش‌های جراحی مختلفی موجود است که لازم است تحت نظر پزشک و با توجه به وضعیت سلامت شما یکی از این روش‌ها یا ترکیبی از آنها به کار گرفته شود. دکتر مهام به عنوان متخصص لاغری و تناسب اندام می‌تواند در تجویز و انجام لاغری موضعی با دستگاه به شما کمک کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های 02188762832 تماس حاصل فرمایید.

روش‌های تهاجمی


فریز کردن چربی (Coolsculpting)

فریز کردن چربی

در روش فریز کردن چربی از یک فن‌آوری سرمایشی ثبت شده -شبیه به کرایوتراپی- به منظور هدف قرار دادن نواحی خاصی از چربی جمع مشده مانند پهلوها استفاده می‌شود. یک جلسه درمان یک ساعت بطول می‌انجامد و بعد از آن نیز نیازی به بستری نیست. یک دستگاه دستی روی برآمدگی چربی‌ها قرار می‌گیرد و آنها را به داخل می‌کشد. این برآمدگی بین دو صفحه‌ی فلزی قرار می‌گیرد که یک مقدار سرمای مشخص را وارد کرده و بدون آسیب رساندن به بافت اطراف یا پوست باعث سرد شدن چربی می‌گردد. سلول‌های یخ زده چربی از بین رفته و به تدریج طی چند هفته می‌میرند و بدن آنها را از طریق سیستم لنفاوی دفع می‌کند. آنچه که باقی می‌ماند یک لایه‌ی کاهش یافته‌ی چربی در محل درمان است. این فرایند توسط مکانیزم واکنش طبیعی بدن کنترل می‌شود،‌ بنابراین به آرامی رخ می‌دهد. تغییرات معمولاً ظرف دو تا چهار ماه بعد از درمان ابتدای قابل توجه است. اغلب به منظور دستیابی به نتایج مورد نظر نیاز به بیشتر از یک جلسه می‌باشد.

فریز کردن چربی برای افرادی مطلوب است که دارای چربی‌های سرسختی هستند که مقداری بیرون زدگی داشته و شما می‌توانید به مقدار بیشتر از دو سانتی‌متر آنها را بین انگشتان خود بگیرید. با اینکه این روش برای درمان نواحی ران نیز ثابت شده،‌ اما اغلب برای پهلوها یا پایین شکم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجایی که نتایج طی یک دوره‌ی ۲ تا ۴ ماهه مشاهده می‌شوند، بهتر است قبل از در نظر گرفتن این درمان برنامه‌ریزی‌های لازم جهت آماده‌سازی برای مراسمی مانند یک جشن یا رفتن به تعطیلات را انجام دهید. عوارض جانبی جزئی هستند، مانند قرمزی، درد موقت عصب و مقداری تورم. هرچند در برخی موارد تورفتگی‌های ناشی از لبه‌ی دستگاه وکیوم یا توده‌های کوچکی در اثر اعمال سرما مشاهده شده است. بدن هر شخصی بطور متفاوتی واکنش نشان می‌دهد، بنابراین بهتر است زمان کافی را برای برطرف شدن این عوارض اختصاص دهید.

بیشتر بخوانیم: لاغری موضعی با کرایو لیولیز

آیا موثر است؟

مطالعات با مقیاس کوچک نشان داده‌اند که این روش باعث کاهش درصد چربی در پهلوها به میزان حدود ۲۲.۴ درصد می‌شود که قابل توجه است. هرچند مطالعات بزرگی انجام نشده‌اند و میزان کاهش چربی در نواحی دیگر بدن همچنان در حال ارزیابی است.

چه عوارض جانبی وجود دارند؟

متاسفانه این فن‌آوری می‌تواند باعث مقداری ناراحتی شود. قرمزی برای چند ساعت همراه با کبودی موضعی متداول است. علاوه بر این بیشتر افراد دچار بی‌حسی موضعی می‌شوند و در برخی موارد بعد از چند ماه بهبود می‌یابد. چند مورد نادر از درد شدید ناشی از فریز کردن چربی وجود داشته است، بنابراین هنگام در نظر گرفتن این درمان مراقب چنین خطراتی باشید.

لیپوساکشن

لیپوساکشن یک روش عالی هم برای مردان و هم زنانی است که دارای وزن سالمی هستند اما نواحی مزاحم چربی دارند که از دست دادن آنها با ورزش و رژیم غذایی دشوار است. افرادی که لیپوساکشن را در نظر می‌گیرند باید پوستی داشته باشند که سفت و کشیده است زیرا لیپوساکشن موجب بهبود پوست شل یا افتاده نمی‌شود. همچنین باید دانست که لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن نمی‌باشد. زنانی که لیپوساکشن را انجام می‌دهند باید در دوران بعد از بارداری باشند زیرا بارداری می‌تواند نتایج درمان را خراب کند. در طول مشاوره‌ی اولیه توقعات واقع‌بینانه‌ای به شما انتقال داده می‌شود.

تکنیک جراحی

لیپوساکشن با جراحی در شرایطی انجام می‌شود که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. در طول عمل، یک برش بسیار کوچک در پوست ناحیه‌ی تحت درمان ایجاد می‌شود و یک لوله به نام کانول از محل برش وارد می‌شود. کانول ابزاری است که به شل کردن چربی کمک کرده و آن را به بیرون می‌کشد. بعد از اینکه ذخایر چربی برداشته شدند، برش بسته می‌شود. بسته به تعداد نواحی تحت درمان، جراحی می‌تواند ۱ تا ۳ ساعت به طول بیانجامد. در اتاق بهبودی، پرستار به کنترل دردتان کمک کرده و تا زمان ترخیص از محل برش نگهداری می‌کند.

بیشتر بخوانیم: لاغری با لیپوساکشن

روش‌های غیر تهاجمی


لیپوسونیکس

لیپوسونیکس یک درمان منحصر بفرد است که لایه‌های میانی چربی را در نواحی بزرگ‌تر و کلی‌تر شکم هدف قرار می‌دهد. این روش یک ساعت طول می‌کشد و بعد از آن نیز نیاز به بستری نمی‌باشد. به جای سرما،‌ از انرژی حرارتی اولتراسونیک به منظور از بین بردن چربی و تحریک کلاژن دور ناحیه‌ی هدف جهت سفت کردن پوست استفاده می‌شود. یک دستگاه دستی به آرامی روی ناحیه‌ی مورد نظر می‌لغزد و به منظور دستیابی به شکل مورد نظر با یک الگوی مشخص حرکت داده می‌شود. گرمای اولتراسونیک اعمالی عمیق‌تر از سرما نفوذ کرده و سلول‌های چربی را از بین می‌برد، و باعث مردن آنها طی چند هفته می‌گردد. بدن سلول‌های آسیب دیده‌ی چربی را از طریق سیستم لنفاوی از بین می‌برد و باعث کاهش لایه‌ی چربی در ناحیه‌ی تحت درمان می‌شود. نتایج این روش را می‌توان طی ۲ تا ۴ ماه بعد از درمان مشاهده کرد و ممکن است در صورت لزوم چند جلسه درمان انجام شود.

متقاضیان این درمان باید دارای کیفیت پوست خوبی باشند و پزشک باید بتواند حداقل به اندازه‌ی ۲ سانتی‌متر از بافت چربی را با انگشتان خود بگیرد. این روش برای کاهش اندازه دور کمر ثابت شده است و یک بیمار معمولی به اندازه‌ی ۱ سایز کاهش در اندازه‌ی شلوار را بعد از درمان لیپوسونیکس مشاهده خواهد کرد.

برخی افراد درد یا کبودی خفیفی را بعد از این روش تجربه می‌کنند. بنابراین در صورتی که این درمان را قبل از یک مراسم خاص در نظر می‌گیرید، توصیه می‌شود که عوارض جانبی را در نظر داشته باشید و زمان کافی را برای رفع کبودی اختصاص دهید. علاوه بر این، با توجه به اینکه نتایج ۲ تا ۴ ماه بعد قابل مشاهده هستند، باید یک برنامه‌ریزی مناسب را در صورتی که قصد رفتن به یک مراسم مانند عروسی را دارید، داشته باشید.

زرونا (Zerona)

در زرونا از لیزرهای سرد برای از هم گسیختن غشاهای سلول چربی و افزایش نفوذ پذیری آنها استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود که محتوای سلول‌های چربی در مایع بین سلولی نشت کرده و بدن آن را می‌سوزاند یا بعداً آن را جذب می‌کند. با اینکه سلول‌های چربی دست نخورده باقی می‌مانند، اندازه‌ی آنها کاهش یافته و نیمرخ باریک‌تری برای بدن ایجاد می‌شود. فن‌آوری زرونا مبتنی بر تحریک تصویری یا تحریک با نور لیزر می‌باشد، به این معنی که هیچ بخشی از دستگاه بدن را لمس نمی‌کند. دیودهای لیزر از بالا حرکت می‌کنند و نور لیزر سرد را با یک الگوی چرخشی در بالای نواحی مورد نظر می‌تابانند. این لیزر نواحی گیرنده روی سلول چربی را تحریک کرده و یک روزنه باز می‌کند که محتوای آن می‌تواند خالی شود.

یک جلسه درمان می‌تواند حدود ۴۰ دقیقه طول بکشد و معمولاً بیمار ۲۰ دقیقه رو به بالا و ۲۰ دقیقه رو به پایین روی تخت درمان می‌خوابد. بهترین نتایج زرونا با انجام ۶ جلسه درمان به فواصل ۲ روز و طی ۲ هفته بدست می‌آیند. تعهد به مدت ۱ ماه مطلوب است که در این مدت ترکیبی از تمرینات هوازی سبک (مانند پیاده‌روی) و رژیم غذایی اصلاح شده رعایت می‌شود. بنابراین زرونا برای افرادی که به دنبال نتایج سریع‌تر هستند و می‌توانند بطور فعال به دستیابی به نتایج مورد نظر کمک کنند، موثر است. در نتیجه اگر یک مراسم مهم را در پیش دارید و زمان کافی برای آماده سازی ندارید، اما به دنبال خوش تراش کردن بدن خود هستید، زرونا می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. هرچند باید توجه داشت که نتایج طولانی مدت گزارش نشده‌اند.

متقاضیان مناسب برای درمان زرونا نباید بیشتر از ۱۳ کیلوگرم از وزن ایده‌آل خود اضافه وزن داشته باشد. این روش را می‌توان برای درمان نواحی چربی از گردن تا ران‌ها مورد استفاده قرار داد، هرچند بطور معمول برای کمر، باسن و ران‌ها استفاده می‌شود. هیچ عوارض جانبی قابل توجهی وجود ندارد و نیاز به برنامه‌ریزی خاصی برای مراسم‌های پیش رو نمی‌باشد.

تفاوت‌های مشخصی بین روش‌های فریز کردن چربی، لیپوسونیکس و زرونا وجود دارد:

  • فریز کردن چربی بطور خاص سلول‌های چربی در زیر پوست را هدف قرار می‌دهد اما به منظور هدف قرار دادن لایه‌های میانی چربی طراحی نشده است. این روش تاثیری روی پوست و بافت اطراف نمی‌گذارد و باعث سفت شدن پوست نمی‌شود. این در واقع چیز خوبی است زیرا شما نمی‌خواهید که بخش‌هایی از پوست کشیده‌تر از نواحی دیگر باشند.
  • تکنولوژی حرارتی اولتراسونیک لیپوسونیکس مبتنی بر گرما است و باید از میان پوست و بافت عبور کند تا به سلول‌های چربی برسد. این روش غیر انتخابی باعث تحریک کلاژن پوست و بافت شده و به سفت کردن نواحی تحت درمان کمک می‌کند. از آنجایی که لیپوسونیکس روی پوست حرکت می‌کند و می‌تواند نواحی بزرگ‌تری را پوشش دهد، می‌تواند بطور یکنواختی نواحی مختلف پوست را صاف و کشیده کند.
  • به علت طراحی دستگاه وکیوم روش فریز کردن چربی، این روش برای برآمدگی‌های چربی که می‌توانید بین انگشتان خود بگیرید، ایده‌آل است.
  • دستگاه لیپوسونیکس همراه با یک نقشه‌ی الگودار در ناحیه‌ی تحت درمان کنترل بیشتری را به منظور دستیابی به شکل مورد نظر فراهم می‌کند.
  • زرونا مبتنی بر تحریک نور لیزر است و در واقع بدن را لمس نمی‌کند.
  • نتایج زرونا می‌توانند ظرف یک ماه مشاهده شوند اما نیاز به مشارکت فعال در یک رژیم غذایی اصلاح شده و تمرینات هوازی سبک جهت دستیابی به بهترین نتایج دارد.
  • فریز کردن چربی یا لیپوسونیکس سلول‌های چربی را از بین می‌برد که بطور دائم از بدن دفع می‌شوند، در حالی که زرونا سلول‌ها را دست نخورده باقی می‌گذارد و آنها را از بین نمی‌برد.
  • از بین بردن دائمی سلول‌های چربی به این معنی است که شکل ژنتیکی بدن شما را می‌توان از طریق روش‌های فریز کردن چربی یا لیپوسونیکس خوش تراش کرد.

درمان با لیزر کم توان

درمان با لیزر کم توان

این تکنولوژی از نظر تئوری با استفاده از لیزر nm ۶۳۵ به منظور ایجاد یک روزنه در سلول چربی عمل می‌کند که در نهایت باعث خالی شدن آن می‌گردد. سپس لیپیدها یا چربی توسط جریان سیستمیک طبیعی بدن جابه‌جا شده و دفع می‌شوند. دستگاه‌های متداولی که دارای این تکنولوژی هستند تحت عنوان i-Lipo یا Zerona شناخته می‌شوند.

آيا موثر است؟

مطالعات نشان داده‌اند که لیزر کم توان می‌تواند همراه با درمان‌های دیگر مانند لیپوساکشن موثر باشد. هرچند زمانی که به تنهایی استفاده شود، اطلاعات در مورد کارایی آن بسیار محدود است. در حالی که برخی مطالعات نشان داده‌اند که تا چند سانتی‌متر کاهش رخ می‌دهد، اما برخی دیگر نیز هیچ نتیجه‌ای را نشان نمی‌دهند، از این رو بطور قطع نمی‌توان نظر داد.

چه عوارض جانبی وجود دارد؟

عوارض جانبی بسیار کمی همراه با این روش مشاهده می‌شود.

اولتراسوند متمرکز

اولتراسوند متمرکز

در این روش، امواج اولتراسوند مستقیماً روی لایه‌ی چربی متمرکز می‌شوند که به موجب آن امواج صوتی به آديپوسيت‌ها (سلول‌های چربی) حمله کرده و باعث داغ شدن و در نهایت از بین رفتن آنها می‌شوند. از آنجایی که اولتراسوند تنها روی چربی اثر می‌گذارد، هیچ آسیبی به بافت اطراف نمی‌رسد و محتوای سلول‌های چربی توسط جریان لنفاوی بدن دفع می‌شوند. برخی دستگاه‌های متداول دارای این نوع تکنولوژی شامل Accent Ultra، UltraShape یا MedContour یا Liposonix می‌باشند. همچنین باید نکاتی را در مورد کاهش وزن خود در نظر داشته باشید و رعایت کنید.

آیا موثر است؟

مطالعات با مقیاس بزرگ نشان داده‌اند که استفاده از فن‌آوری اولتراسوند می‌تواند دور شکم را تا تقریباً ۴.۷ سانتی‌متر بطور متوسط کاهش دهد و نتایج حتی تا بعد از ۱۲ هفته حفظ می‌شوند. این نتایج باعث شده‌اند که سازمان FDA این درمان را برای کاهش چربی تایید کند.

چه عوارض جانبی وجود دارند؟

خوشبختانه عوارض جانبی همراه با اولتراسوند کمتر از روش کرایولیپولیز هستند و معمولاً محدود به مقداری قرمزی خفیف می‌باشند. برخی از بیماران در درمان اولتراسوند با شدت بالا ممکن است مقداری حساسیت خفیف و موضعی داشته باشند که بعد از گذشت زمان برطرف می‌گردد.

بیشتر بخوانیم: لاغری با کویتیشن

رادیوفرکوئنسی

انرژی رادیوفرکوئنسی باعث گرم شدن عمیق و کنترل شده‌ی چربی مورد هدف شده و بافت را نیز سفت می‌کند که موجب افزایش سنتز کلاژن و جریان خون می‌شود. این امر در نهایت سه مزیت را به همراه دارد: کاهش اندازه چربی، رفع سلولیت و سفت کردن پوست افتاده. برخی از دستگاه‌های متداول دارای این فن‌آوری شامل Accent Ultra، Thermage و Exilis هستند.

آیا موثر است؟

رادیوفرکوئنسی بطور گسترده‌ای مورد مطالعه قرار گرفته و تقریباً یک دهه است که توسط FDA تایید شده است. چندین مطالعه ثابت کرده‌اند که رادیوفرکوئنسی باعث کاهش اندازه چربی، رفع سلولیت و سفت شدن پوست می‌شود.

چه عوارض جانبی وجود دارند؟

اساساً مقداری قرمزی یا کبودی خفیف ایجاد می‌شود اما به جز آن عوارض جانبی جزئی هستند.

بیشتر بخوانیم: لاغری موضعی با rf

ترکیب رادیوفرکوئنسی و اولتراسوند

امروزه به ترکیب فن‌آوری‌های مختلف جهت بهبود نتایج درمان‌های کانتورینگ بدن تمایل وجود دارد.

همانطور که در بالا اشاره شد، اولتراسوند و رادیوفرکوئنسی مورد مطالعه‌ترین و آزمایش شده‌ترین فن‌آوری‌هایی هستند که برای کانتورینگ بدن استفاده می‌شوند. این دو روش در صورت ترکیب می‌توانند میزان کاهش چربی را افزایش داده و موجب رفع سلولیت و افتادگی پوست بشوند. دستگاهی که این دو فن‌آوری را تلفیق می‌کند،‌ Accent Ultra می‌باشد.

آیا موثر است؟

از آنجایی که دو یا چند فن‌آوری با هم ترکیب شده‌اند، نتایج بطور چشمگیری بهتر از روش‌های درمانی تکی هستند. و به علت مزایای رادیوفرکوئنسی، بافت پوست و سفتی آن بهبود می‌یابد. نتایج طولانی مدت بوده و توسط FDA تایید شده‌اند. دستگاه Accent Ultra ماساژ لنفاوی را نیز ارائه می‌کند که به از بین بردن هرگونه چربی باقیمانده کمک کرده و در نتیجه میزان کاهش چربی افزایش می‌یابد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که این ماساژ لنفاوی برای بهبود و حفظ نتایج بلند مدت کانتورینگ بدن بسیار مهم است.

چه عوارض جانبی وجود دارند؟

ممکن است مقداری قرمزی یا کبودی خفیف وجود داشته باشد اما به غیر از آن این ترکیب کاملاً بی‌خطر، بدون درد و خطر می‌باشد.

لیپوماساژ LPG

لیپوماساژ LPG

آخرین فن‌آوری LPG سلولیت و کاهش چربی را در نواحی سرسختی مانند باسن و ران‌ها هدف قرار می‌دهد. لیپوماساژ LPG در درمان سلولیت در تمام نواحی، پهلوها، سفت کردن پوست شل و رفع چربی موضعی بسیار موثر است.

عمل ماساژ عمقی جریان خون و لنفاوی را تا ۲۰۰ درصد افزایش می‌دهد (ماساژ دستی تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد) و به دفع سموم و هرگونه مایع غیر عادی کمک می‌کند. فیبرهای همبند ساختاری پوست کشیده شده و باعث ایجاد شکلی صاف‌تر، کشیده‌تر و خوش تراش‌تر می‌گردد.

درمان LPG برای بدن، صورت و گردن انجام می‌شود.

لینک به: لاغری و رفع سلولیت با lpg

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.