لاغری موضعی با کرایولیپولیز یا کول اسکالپینگ(انجماد سلولهای چربی)

0

لاغری موضعی با کرایولیپولیز یا کول اسکالپینگ(انجماد سلولهای چربی)

کرایولیپولیز یا کول اسکالپینگ، یک روش غير‌جراحی برای فرم‌دهی به بدن است. در این روش جراح پلاستیک از یک دستگاه خاص برای منجمد کردن سلول‌های چربی زیر پوست استفاده می‌کند. هنگامی که سلول‌های چربی تخریب شدند، به تدریج شکسته شده و از طریق کبد از بدن خارج می‌شوند.

حتما بخوانید:


لاغری موضعی با کویتیشن


لاغری موضعی با لیپولیز


لاغری موضعی با لیپوماتیک

روش کرایولیپولیز که معمولا نزد بیماران با عنوان “کول اسکالپینگ”(پیکرتراشی با سرما) نیز شناخته می‌شود، از سرما برای شکستن سلول‌های چربی استفاده می‌کند. سلول‌های چربی، بر خلاف سایر انواع سلول‌ها، به طور خاص نسبت به اثرات سرما حساس هستند. هنگامی که سلول‌های چربی منجمد می‌شوند، پوست و دیگر ساختارهای بدن به هیچ وجه آسیبی نخواهند دید.

انجام کرایولیپولیز برای لاغری موضعی لازم است حتما زیر نظر پزشک و توسط فرد دوره دیده انجام شود. انجام این روش در محیط‌های غیر پزشکی و توسط افراد غیر متخصص می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به سلامت فرد وارد کند که از جمله آن می‌توان به عوارض پوستی و بی‌حسی طولانی مدت در ناحیه تحت درمان اشاره کرد. دکتر مهام به عنوان متخصص لاغری و تناسب اندام می‌تواند با استفاده از روش کرایولیپولیز به شما عزیزان در لاغری موضعی و رسیدن به اندام ایده آل تان کمک کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های 02188762832 تماس حاصل فرمایید.

کاهش چربی در مقایسه با کاهش وزن


قبل از هر توضیح بیشتری، لازم است تفاوت بین کاهش چربی و کاهش وزن را درک کنیم. این اصطلاحات اغلب به جای همدیگر استفاده می‌شوند، و ممکن است این احساس را تداعی کنند که در صورتی چربی‌ها کاهش می‌یابند که وزنمان کاهش یابد. اما این دو با هم یکی نیستند.

وقتی کسی وزن خود را از طریق رژیم غذایی کاهش می‌دهد، فقط  اندازه (سایز) سلول‌های چربی کاهش پیدا می‌کند. اما این سلول‌ها هنوز هم وجود دارند، و بنابراین ممکن است دوباره بزرگتر شوند، و این مساله ممکن است به افزایش وزن و ظاهری ناخوشایند منجر شود.

اما در مقابل، روش کول‌اسکالپینگ (انجماد سلول‌های چربی)، به طور انتخابی، سلول‌های چربی را مستقیما زیر سطح پوست، کریستالی یا فریز می‌کند. سپس، طی یک دوره چند هفته‌ای یا چند ماهه، بدن به طور طبیعی این سلول‌های کریستالی شده چربی را خارج می‌کند.

بیشتر بخوانیم : تفاوت کاهش وزن و کاهش سایز

چربی‌های خود را منجمد کنید


چربی‌های خود را منجمد کنید

کرایولیپولیز یک روش غیر‌جراحی و غیر‌تهاجمی است که با استفاده از تکنولوژی، به معنای واقعی و به صورت هدفمند چربی را مهار می‌کند – هزاران نفر به به سراغ آن امده‌اند تا با استفاده از آن از شر چربی‌های پهلو‌ها و یا بالای کمر خود رها شوند. این روش که با عنوان لیپولیز انجمادی (کرایولیپولیزر) شناخته می‌شود‌‌ می‌تواند بدن شما را مانند یک مجسمه‌ساز تراش دهد.

نظر صدها هزار نفر در سرتاسر جهان به استفاده از این تکنولوژی که می‌تواند به برطرف شدن توده‌های چربی برای فرم‌دهی به بدن کمک نماید جلب شده است – این تکنولوژی برای حذف توده‌های بزرگ چربی در نظرگرفته نشده است.  بر خلاف برخی دیگر از تکنیک‌های حذف چربی مانند لیپوساکشن، لیپولیز انجمادی، می‌تواند بدون بیهوشی انجام شده و نیازی به برش پوست و یا صرف وقت برای بهبودی پس از عمل جراحی ندارد.

بیشتر بخوانیم: لاغری با لیپوساکشن

نحوه کار کرایولیپولیزر (لیپولیز انجمادی) چیست؟


اصلی که کرایولیپولیزر بر آن مبتنی است این است که سلول‌های حاوی چربی که به نام آدپیوسیت‌ها شناخته می‌شوند، نسبت به سایر سلول‌ها نسبت به سرما حساس‌تر هستند. آنچه در این روش اتفاق می‌افتد شبیه زمانی است که با قرار گرفتن در معرض هوای سرد فرد دچار سرمازدگی شود – که در آن سلول‌های چربی پیش از سلول‌های پوست منجمد می‌شوند – به همین صورت در روش کرایولیپولیزر نیز، سلول‌های چربی منجمد می‌شوند و سلول‌های پوست سالم باقی می‌مانند.

از جمله دستگاه‌هایی که معمولا برای این روش استفاده می‌شوند، دستگاهی است دارای دو پانل خنک‌کننده که به یک دسته فنجانی شکل متصل شده‌اند تا سرما را به محل مورد نظر منتقل کنند. فشار ایجاد شده در اثر خلاء، برآمدگی‌های چربی را به داخل دسته فنجانی شکل کشیده و بدین طریق برای حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برای از بین بردن سلول‌های چربی، به ناحیه مورد نظر سرما داده می‌شود. در طول جلسه درمان، فردی که تحت درمان قرار می‌گیرد، ابتدا احساس فشار و سرمای بسیار زیادی خواهد کرد، اما این احساسات بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشد. هنگامی که دستگاه برداشته شود، چربی سخت شده‌ است اما این حالت ظرف چند دقیقه برطرف شده و چربی نرم خواهد شد. پس از آن باید منطقه را به مدت چند دقیقه ماساژ دهید. فرد می‌تواند بلافاصله به فعالیت‌های عادی خود بازگردد، اما مدتی طول می‌کشد تا هرگونه نتیجه‌ای به چشم بیاید.

پس از ۳ روز ناحیه تحت درمان ملتهب خواهد شد و این حالت معمولا تا ۱۴ روز پس از درمان بیشتر به چشم خواهد آمد. این اتفاق پاسخ طبیعی بدن به آسیبی است، که در لنفوسیت‌ها و سایر سلول‌های تک‌هسته ای در اطراف سلول‌های چربی مرده اتفاق می‌افتد، و پس از ان سیستم ایمنی بدن، برای ۱۴ الی ۳۰ روز پس از درمان، ماکروفاژها (یا یاخته‌های بیگانه خوار درشت) و دیگر سلول بیگانه خوار( یا ذره‌خوارها) را  برای هضم سلول‌های چربی به ناحیه تحت درمان می‌فرستد. مطالعات نشان داده‌اند که در طول این پروسه سطح چربی در جریان خون بالا نخواهد رفت.

تا حدود یک ماه پس از درمان، التهاب کاهش خواهد یافت، چرا که تعداد سلول‌های چربی تخریب شده کاهش می‌یابد. حدود  ۲ تا ۴ ماه طول خواهد کشید تا نتایج درمان آشکار شود. روش کرایو لیپولیزر، که اغلب با عنوان کول‌اسکالپتینگ هم  شناخته می‌شود، می‌تواند چربی‌ها را تا ۲۰-۲۵٪ کاهش دهد.

آیا روش منجمدسازی چربی برای شما مناسب است؟


آیا روش منجمدسازی چربی برای شما مناسب است؟

لیپولیز انجمادی، کول‌اسکلاپینگ یا کرایولیپولیزر، دقیقا چربی‌های زیر پوست موجود در لایه زیرجلدی را برطرف می‌کند. این روش به خوبی در مناطق کوچک شکم، پشت و پهلوها نتیجه بخش بوده و همچنین می‌تواند روی ران‌ها نیز استفاده شود. این خطر وجود دارد که حذف چربی از مناطق بزرگ به طور یکنواخت انجام نشود. همچنین حجم چربی باید مناسب قسمت‌های فنجانی شکل دستگاه باشد. به همین دلیل این روش برای افراد چاق مناسب نیست. تعداد جلسات درمانی لازم به ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

در حالت ایده آل، فردی که درمان می‌شود باید در محدوده وزن سلامتی بوده و چربی‌های نرمی داشته باشد که بتوان ان‌ها را نیشگون گرفت و همچنین باید به طور منظم ورزش کرده و رژیم غذایی سالمی داشته باشد. اگر چه این روش می تواند ۲۰ تا ۲۵ درصد از سلول‌های چربی را از بین ببرد و آن‌ها دوباره بازنخواهند گشت، اما ورزش نکردن و رژیم غذایی نادرست هنوز می‌تواند باعث شود که ۷۵ تا ۸۰ درصد سلول‌های چربی باقی مانده منبسط و پهن شوند.

کرایولیپولیزر چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟


فرد ایده آل برای کاهش چربی با استفاده از کریولایپولیز ، فردی است که اندامش پیش از درمان نیز نسبتا متناسب است اما برآمدگی‌های چربی سرسختی در بد خود دارد که به آسانی با رژیم و ورزش برطرف نمی‌شوند. از آنجا که کریولایپولیز در یک زمان تنها یک منطقه کوچک را درمان می‌کند، نباید از آن برای کاهش وزن کلی بدن استفاده شود.

کول‌اسکلاپینگ یک روش مورد تایید  FDA است که می‌تواند برای فرم‌دهی بدن در افرادی با شاخص توده بدنی (BMI) 30 و یا کمتر و برطرف کردن چربی‌های موضعی محدود قابل رویت در نواحی زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • زیر چانه (غبغب)
 • اطراف بند سینه بند
 • شکم
 • پهلوها
 • چربی‌های زیر باسن

برخی افراد از کرایولایپولیز برای مناطق دیگری مانند چربی‌های پشت کمر، کنار باسن، داخل ران، داخل زانوها، بازوها و مچ پا نیز استفاده کرده‌اند.

برخی دیگر از افراد نیز ممکن است از کرایولپولیز، برای درمان سلولیت استفاده کنند. اگرچه درمان سلولیت جزو کارایی‌های دستگاه ثبت نشده ، و مطالعات بالینی دقیقی برای اثبات نتایج و ایمنی این روش در درمان سلولیت انجام نشده است.


بیشتر بخوانیم:

لاغری شکم و پهلو با دستگاه

لاغری بازو با ورزش

روش‌های رفع غبغب

خطرات و عوارض جانبی


برخی از عوارض جانبی روش کول‌اسکالپینگ عبارتند از:

احساس کشیدگی در ناحیه درمان

در طی انجام کول‌اسکالپینگ ، پزشک یک رول از چربی‌های شما را  بین دو پانل خنک‌کننده در ناحیه تحت درمان بدن قرار می‌دهد. این کار ممکن است احساسی شبیه کشیدگی یا مکش ایجاد کند که شما باید برای یک تا دو ساعتی که معمولا جلسه درمانی طول می‌کشد با این حالت کنار بیایید.

درد، احساس گزیدگی یا خارش یا تیرکشیدن در ناحیه تحت درمان

محققان دریافته‌اند که یکی از عوارض جانبی معمول در روش کرایولیپولیزر درد، خارش یا تیرکشیدن در محل درمان است. این احساسات معمولا خیلی زود پس از درمان شروع شده و تا حدود دو هفته ادامه خواهند داشت. علت این مساله، ممکن است سرمای بسیار شدیدی باشد که پوست و بافت‌های بدن در طی جلسه کول‌اسکالپینگ در معرض آن قرار می‌گیرند.

یک مطالعه تحقیقاتی، نتایج این روش را برای بعضی افراد که در مجموع ۵۵۴  بار در طول یک سال عمل کرایولیپولیزر را انجام داده بودند بررسی کرده است. این تحقیق نشان می‌دهد که هر گونه درد پس از درمان معمولا بین ۳-۱۱ روز طول کشیده و بعد از آن به خودی خود از بین می‌رود.

قرمزی موقت، تورم، کبودی و حساسیت پوست در محل درمان

عوارض جانبی معمول کول‌اسکالپینگ که همگی در نواحی تحت درمان اتفاق می‌افتند عبارتند از:

 • قرمزی موقت
 • تورم
 • کبودی
 • حساسیت پوست

این علائم همگی به دلیل قرار گرفتن در معرض سرما ایجاد می‌شوند و معمولا بعد از چند هفته خودبه خود از بین می‌روند. این عوارض جانبی به این دلیل ایجاد می‌شوند که کرایولیپولیزر تاثیری مشابه سرمازدگی روی پوست دارد، که در این حالت سرما تنها بافت چربی زیر پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال، کول‌اسکالپینگ روشی ایمن بوده و باعث ایجاد سرمازدگی در بیمار نخواهد شد.

هایپرپلازی پارادوکسیکال چربی در محل درمان

هایپرپلازی پارادوکسیکال چربی، یک عارضه جانبی بسیار نادر اما جدی کول‌اسکالپینگ می‌باشد. این عارضه بیشتر در مردان اتفاق می‌افتد و  به این معنی است که سلول‌های چربی در محل درمان به جای این که کوچکتر شوند بزرگتر می‌شوند. علت این اتفاق هنوز به درستی معلوم نشده است. اگر چه این عارضه جانبی، بیشتر مربوط به حوزه زیبایی است تا این که یک عارضه پزشکی خطرناک باشد، اما به خودی خود برطرف نخواهد شد.

چه کسانی باید از کرایولیپولیزر اجتناب کنند؟


کول‌اسکالپینگ یک درمان ایمن و موثر برای کاهش چربی بدن در اکثر افراد است. با این حال، افرادی وجود دارند که نباید تحت این درمان قرار بگیرند. افرادی که شرایط زیر را دارند نباید کرایولیپولیزر انجام دهند:

 • کرایوگلوبولینمی(Cryoglobulinemia) که به معنای وجود کرایوگلوبولین‌ها در سرم خون است.
 • نشانگان آگلوتینین سرد (نوعی کم‌خونی همولیتیک خودایمن)
 • هموگلوبولین‌یوریای سرد پار‌ا‌اوکسیمال(paroxysmal cold hemoglobulinuria )

کول‌اسکالپینگ ممکن است عوارض جدی‌ای برای افراد مبتلا به اختلالات بالا ایجاد کند.

چه این بیماری‌ها را داشته باشید یا نه،  بسیار مهم است که قبل از انجام هر روش جراحی پلاستیک یا زیبایی ، با پزشک خود صحبت نمایید.

همچنین باید توجه داشته باشید که روش کرایولیپولیزر درمانی برای چاقی نیست، بلکه می‌تواند به از بین بردن مقدار کمی از چربی‌های اضافه که به راحتی با رژیم و ورزش صرف از بین نمی‌روند کمک نماید.

روش کرایولیپولیز


روش کرایولایپولیز، که کول‌اسکالپینگ هم نامیده می‌شود، چربی‌های سرسخت را به راحتی  و به طور موثری، بدون جراحی یا نیاز به دوران نقاهت برطرف می‌کند. این روش کاهش چربی، تنها روش مورد تایید FDA برای استفاده از سرمای کنترل شده، با هدف قرار دادن چربی‌های مقاوم، به شیوه‌ای ایمن ، بدون رژیم و ورزش می‌باشد. نتایج این روش ثابت شده، قابل توجه و ماندگار است و بنابراین از هر زاویه‌ای که در نظر گرفته شود روش فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

منجمد کردن چربی؟ این روش کاملا علمی است. سلول‌های چربی در دمای بالاتری نسبت به بافت‌های اطراف خود یخ می‌زنند. این فن آوری به آرامی و با شیوه‌ای موثر، سرمای کاملا کنترل شده را روی سلول‌های چربی در زیر پوست به کار می‌برد. سلول‌های چربی که تحت  درمان قرار گرفته‌اند ، منجمد شده و سپس می‌میرند. با گذشت زمان، بدن به طور طبیعی چربی را دفع کرده، این سلول‌های مرده را حذف کرده و شما خوش‌اندام‌تر خواهید شد.

شما می‌توانید به بدن خود شکل بدهید! پزشک شما یک برنامه درمانی مخصوص با در نظر گرفتن نواحی‌ای که مشکل دارند یا در ان‌ها تجمع چربی وجود دارد ارائه خواهد کرد. جلسات درمانی بیشتر ممکن است نتایج را بهبود دهد. برنامه‌های درمانی مخصوص برای هر فرد به بدن، اهداف و بودجه او بستگی دارد.

این که تکیه بدهیم، استراحت کنیم و از شر چربی‌های سرسخت خود رها شویم بسیار اسان است. بعد از اینکه پزشک ناحیه یا نواحی درمان را انتخاب کرد، دستگاه روی بدن شما قرار گرفته و به صورت کنترل شده عمل سرما‌دهی انجام می‌شود. در طی جلسه درمانی، ممکن است بخواهید کتاب بخوانید، ایمیلتان را چک کنید و یا حتی چرت بزنید.

روش منجمد کردن چربی کاملا غیرجراحی است، و بنابراین بیماران معمولا می‌توانند بلافاصله به کار و فعالیت‌های عادی خود برگردند.

سوالات متداول


هر جلسه درمانی چقدر طول ‌کشیده و به چند جلسه درمانی نیاز خواهد بود؟

هر جلسه درمانی چقدر طول ‌کشیده و به چند جلسه درمانی نیاز خواهد بود؟

پزشکی که کرایولیپولیزر را برای شما انجام می‌دهد، با کمک خودتان یک برنامه درمانی شخصی، با توجه به اهداف خاص شما تنظیم خواهد کرد. طول درمان با کول‌اسکالپینگ برای هر شخص بسته به تعداد نواحی‌ای که در یک جلسه تحت درمان قرار خواهند گرفت متفاوت خواهد بود. آخرین تکنولوژی کول‌اسکالپینگ می‌تواند در عرض ۳۵ تا ۶۰ دقیقه بیمار را درمان کند. برخی از بیماران در طی هر بار مراجعه به مطب، به بیش از یک بار درمان نیاز دارند. بعضی از پزشکان حتی چند دستگاه  کرایولیپولیزر دارند، و بدین صورت ممکن است چندین ناحیه را برای یک بیمار به طورهمزمان درمان کرد. همچنین ممکن است بیمار و پزشک او ، برای رسیدن به اهداف مورد نظر، برای جلسات درمانی بیشتر و یا مراجعات بعدی به مطب نیز برنامه‌ریزی انجام دهند.

آیا کرایولیپولیزر می‌تواند برای برطرف کردن چربی‌های تمام نواحی بدن به کار رود؟

آیا کرایولیپولیزر می‌تواند برای برطرف کردن چربی‌های تمام نواحی بدن به کار رود؟

در ایالات متحده، کول‌اسکالپینگ یک روش مورد تایید FDA بوده و برای برطرف کردن چربی‌های قابل مشاهده در نواحی زیر جلدی، ران، شکم و پهلو، چربی‌های زیر سوتین ، چربی‌های پشت، کمر، زیر باسن و بالای بازو به کار می‌رود. در چین از روش کول‌اسکالپینگ برای کاهش چربی‌های شکم و پهلوها استفاده می‌شود. در تایوان، از این روش برای از بین بردن چربی در پهلوها شکم و ران استفاده می‌شود. خارج از ایالات متحده آمریکا، چین و تایوان، در سراسر جهان از روش کول‌اسکالپینگ برای کاهش غیر‌تهاجمی چربی استفاده می‌شود.

پس از درمان برای چربی‌ها چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا نتایج این روش پایدار است؟

هنگامی که سلول‌های چربی تحت درمان قرار بگیرند، یخ زده، و می‌میرند و سپس به طور طبیعی از بدن دفع شده و از بین می‌روند. سلول‌های چربی که تحت درمان قرار گرفته و از بدن خارج شده‌اند دیگر هرگز باز نخواهند گشت.

در طول جلسه درمانی چه احساسی خواهیم داشت؟

در طول جلسه درمانی چه احساسی خواهیم داشت؟

در طول چند دقیقه اول عمل سرمادهی، بیماران معمولا سرمای شدیدی احساس خواهند کرد. اما این حالت به سرعت از بین خواهد رفت. از ان‌جا که در بعضی از دستگاه‌ها از مکش استفاده می‌شود، ممکن است تا حدودی احساس کشیدگی داشته باشید. ولی ناحیه تحت درمان معمولا معمولا طی  ۵ تا ۱۰ دقیقه بی‌حس خواهد شد. بسیاری از بیماران هنگام درمان با کول‌اسکالپینگ مطالعه می‌کنند، فیلم تماشا می‌کنند، با لپ تاپ خود کار می‌کنند و یا حتی به خواب می‌روند.

پس از درمان، ممکن است در ناحیه تحت درمان، از انجا که ناحیه ماساژ داده شده است، برای ۲ یا ۳ دقیقه احساس خارش و سوزش وجود داشته باشد. بیماران معمولا پس از اتمام جلسه درمانی می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.

آیا می‌توانیم پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود بازگردیم؟

آیا می‌توانیم پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود بازگردیم؟

بله، می‌توانید. روش کرایولیپولیزر کاملا غیر‌جراحی بوده و بنابراین معمولا می‌توانید بلافاصله فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید. اغلب بیماران همان روز پس از اتمام جلسه درمانی کول‌اسکاپینگ دوباره سر کار خود بازخواهند گشت.

از چه زمانی نتایج اشکار خواهد شد؟

از چه زمانی نتایج اشکار خواهد شد؟

از حدود سه هفته پس از درمان تغییرات ممکن است شروع شده و بعد از ۲ ماه نتایج قابل توجهی را تجربه خواهید کرد. بدن شما همچنان به دفع سلول‌های چربی تا ۴ الی ۶ ماه پس از درمان ادامه خواهد داد.

آیا پس از درمان نیازی به مصرف  مکمل یا پیروی از یک برنامه ورزشی  یا رژیم غذایی وجود دارد ؟

آیا پس از درمان نیازی به مصرف مکمل یا پیروی از یک برنامه ورزشی یا رژیم غذایی وجود دارد ؟

بعد از درمان با کول‌اسکالپینگ نیازی به مصرف هیچ گونه مکملی نیست. این روش، یک روش مبتنی بر رژیم غذایی و برنامه ورزشی نیست، و بنابراین فرد نیازی به تغییر عادت‌های شیوه زندگی خود ندارد. با این حال بسیاری از بیماران احساس می‌کنند انگیزه بیشتری برای مراقبت از خود پس از درمان کرایولیپولیزر دارند. انگار که بدن تازه‌ای پیدا کرده‌اند و حتی تمایل دارند بهتر از خودشان مراقبت کنند.

اگر پس از درمان با کرایولیپولیزر وزنمان اضافه شود چه ؟

اگر پس از درمان با کرایولیپولیزر وزنمان اضافه شود چه ؟

بسیاری از افراد بعد از دیدن نتایج حاصل از روش کول‌اسکالپینگ، حتی انگیزه بیشتری برای حفظ وزن ایده‌آل خود خواهند داشت. با این حال، اگر وزن شما اضافه شود، این اضفه وزن به طور مساوی و در سراسر بدن پخش خواهد شد، نه فقط در مناطق درمان شده.

هزینه کرایولیپولیز چقدر است؟

هزینه لاغری موضعی با کرایولیپولیز بستگی به وسعت منطقه تحت درمان و شدت چاقی دارد، هر چه منطقه وسیعتر بوده و چربی بیشتر داشته باشد هزینه بیشتر خواهد بود، مانند شکم، و هرچه وسعت ناحیه کمتر و چربی کمتری نیزداشته باشد هزینه نیز پایین‌تر است مانند غبغب.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.